آیا میتوان بجای ارتودنسی لمینیت کرد؟ فرق لمینت و ارتودنسی در چیست؟

آیا میتوان بجای ارتودنسی لمینیت کرد؟ فرق لمینت و ارتودنسی در چیست؟

هیچ وقت برای داشتن لبخندی زیبا و جذاب و دندان‌های سفید دیر نیست و روش‌های عالی و بی‌نظیری مانند ونیر سرامیکی، بریس فلزی یا اینویزالاین برای دستیابی به این هدف به شما کمک کنند. به گفته دندان ‌پزشکان تفاوت اصلی بین ونیر و بریس یا این اینویزالاین این است که ونیرهای سرامیکی روی سطح دندان قرار می‌‌گیرند تا لبخندی زیبا و جذاب خلق کنند حال آنکه بریس و اینویزالاین  به صاف و مرتب شدن دندان‌های شما می‌‌پردازند و شلوغی آنها را برطرف می‌‌کنند. بهتر است با دندانپزشک زیبائی یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا اطلاعات کافی در خصوص انتخاب بهترین روش برای خلق لبخندی زیبا را به دست بیاورید. انتخاب هر یک از این روش‌های درمانی به مراقبت و حفظ سلامت عمومی دهان و دندان شما بستگی دارد تا همواره دندان‌های شما سفید و درخشان به نظر برسند.

چرا برخی از افراد درمان ارتودنسی را رد می‌‌کنند و برخی دیگر انجام لمینت را ترجیح می‌‌دهند؟


چرا برخی از افراد درمان ارتودنسی را رد می‌‌کنند و برخی دیگر انجام لمینت را ترجیح می‌‌دهند؟

بریس‌های فلزی از جمله روش‌های قدیمی برای انجام درمان ارتودنسی محسوب می‌‌شوند که به صاف و مرتب کردن دندان‌های فرد و بهبود وضعیت بایت و سلامت دندان‌های او کمک می‌کنند. بیش از ۱۰۰ سال است که از بریس‌های فلزی استفاده می‌شود و در یک سیستم چهار قسمتی که با آنها آشنایی داریم تکامل پیدا کرده‌اند. این سیستم چهار قسمتی شامل براکت‌های فلزی، سیم های فلزی، باندهای کشی، و ماده باندینگ است.

  • یکی از شکایات شایع بیماران در خصوص بریس‌های فلزی این است که باعث تحلیل رفتن دهان و دندان آنها می‌‌شوند.
  • تعداد زیادی از بیماران به علت ایجاد زخم‌های دهانی و سایر التهاب‌های ناشی از کشیده شدن و برخورد براکت‌های فلزی با قسمت داخلی گونه مایل به ادامه دادن درمان خود نیستند.

 برخی از افراد به نیکل حساسیت دارند و باید از براکت پلاستیکی یا سایر مواد جایگزین مانند تیتانیوم یا طلا استفاده کنند.

  • یکی دیگر از معایب براکت‌های فلزی ظاهر آنها است. تعداد زیادی از افراد ترجیح می‌‌دهند درمان با ارتودنسی رابطه علت ظاهر نامطلوب براکت‌های فلزی، نادیده بگیرد. یکی دیگر از مشکلات این روش این است که بیمار باید دفعات بسیار زیادی به دندانپزشک مراجعه کند و دندان‌های او چکاپ شود.
  • نصب بریس روی دندان با مراجعات منظم به پزشک برای چکاپ، سفت کردن سیم و براکت و تنظیم بریس همراه است که بر اساس وضعیت دهان و دندان بیمار به مدت چند ماه یا چند سال به بخشی از فرایند طبیعی روزمره تبدیل می‌‌شود.
  • بیمار برای تمیز کردن دندان‌های خود و فاصله بین دندان و براکت‌های فلزی به مسواک و نخ دندان مخصوص نیاز دارد. باندهای کشی باید پس از هر بار غذا خوردن عوض شوند حتی ممکن است خوردن برخی از مواد غذایی برای فردی که از بریس فلزی استفاده می‌کند غیرممکن و دشوار باشد.

همه نکات ضروری و مهمی که باید در خصوص  ونیرهای سرامیکی یا لمینت سرامیکی بدانید


همه نکات ضروری و مهمی که باید در خصوص ونیرهای سرامیکی یا لمینت سرامیکی بدانید

ونیرهای سرامیکی یا لمینت سرامیکی که تحت عنوان لمینت دندانی نیز شناخته می‌شوند به روکش‌های نازک و محافظ سرامیکی گفته می‌شود که روی سطح جلویی دندان قرار می‌‌گیرند. برای نصب ونیر سرامیکی باید حدود ۲/۱ میلی متر از سطح دندان تراش داده شود تا امکان نصب ونیر فراهم گردد. ونیرهای سرامیکی خیلی نازکی نیز وجود دارند که برای نصب آنها نیازی به تراش سطح دندان نیست و از آنها تحت عنوان ونیرهای بدون نیاز به آماده سازی یاد می‌شود. ونیرهای سرامیکی یا لمینت سرامیکی از معروف‌ترین وسایل و تجهیزات در خانواده دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌‌شوند که به خلق لبخندی زیبا و جذاب کمک می‌کنند. دندانپزشک باید برای نصب آنها حدود نیم میلی متر از سطح دندان را تراش بدهد تا بتواند به خوبی ونیر را روی سطح دندان نصب نماید. ونیرهای سرامیکی به دندانپزشک کمک می‌‌کنند بتواند موقعیت، اندازه، شکل، و رنگ دندان را تغییر دهد. ونیرهای سرامیکی تنها راه حل موجود برای رفع ناهنجاری و بد شکلی دندان نیست اما هنگامی‌که فرد در صدد یافتن یک روش مناسب برای رفع مشکلات دندان خود است می‌توانند در میان روش‌های موجود قرار بگیرند.

از ونیر سرامیکی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

هدف از درمان با ونیر سرامیکی بهبود ظاهر دندان‌های بیمار است. بخشی از کاربردهای اولیه ونیر سرامیکی عبارتند از: پوشاندن دندان‌های تغییر رنگ یافته، شکسته، لب پر، فرسایش یافته، عدم مطابقت دندان‌ها و مواردی از این قبیل. ونیرهای سرامیکی معمولاً بر اساس سلایق بیمار انتخاب می‌‌شوند.

مکانیسم اثر ونیرهای سرامیکی به چه صورت است؟

ونیرهای سرامیکی از طریق فرایندی که باندینگ دندان نام دارند روی دندان قرار داده می‌شود، دندانپزشک به کمک باند قوی و بادوام دندان اقدام به نصب آنها می‌نماید. این فرآیند که با نصب ونیر روی مینای دندان همراه است باعث ایجاد نتایج بلند مدت و دائمی خواهد شد.

آیا امکان شکستگی ونیر سرامیکی وجود دارد؟

ونیر سرامیکی می‌تواند یک روش مناسب برای رفع مشکلات دندان از قبیل وجود لکه و ساییدگی سطح آن باشد. در حقیقت ونیر سرامیکی یک ساختار بسیار نازک و شکننده است اما هنگامی‌که با کمک باند دندان قرار می‌‌گیرد ساختار دندان باعث می‌‌شود که یک سطح محکم و قدرتمند با دوام تبدیل گردد. این حالت شبیه آن است که بخواهیم با یک توپ بیسبال، تکه کاغذی که روی یک سطح جامد و محکم قرار گرفته است را خم کنیم که این امر غیر ممکن است زیرا سطح زیرین از خم شدن کاغذ جلوگیری می‌کند.

آیا ونیرهای سرامیکی با روکش دندان متفاوت دارند؟

ونیرهای سرامیکی و روکش دندان هر دو به بهبود زیبایی دهان و دندان کمک می‌‌کنند اما روکش دندان به طور کامل سطح آن را پوشش می‌‌دهد و دندانپزشک باید سطح قابل توجهی از مینای دندان را تراش بدهد تا بتواند روکش دندان را نصب نماید. این در حالی است که ونیرهای سرامیکی فقط سطح جلوی دندان را پوشش می‌دهند تا باعث زیبایی ظاهری آن شوند و در نتیجه دندانپزشک فقط سطح بسیار نازکی از دندان را تراش می‌‌دهد و در برخی موارد نیست اصلاً نیازی به تراش دادن سطح دندان نیست.

ونیرهای سرامیکی به خلق لبخندی زیبا و جذاب کمک می‌‌کنند

از آنجایی که ونیرهای سرامیکی ویژگی‌های دندان‌های طبیعی را دارند و به نحوی طراحی شده‌اند که ظاهری طبیعی و زیبا را به وجود می‌آورند بنابراین به یک روش زیبایی تبدیل شده‌اند.

آیا باندینگ دندان به اندازه ونیر سرامیکی سودمند است و به خلق لبخند زیبا کمک می‌‌کند؟

باندینگ دندان نیمه شفاف است که این امر بدین معناست که مقدار کمی نور را از خود عبور می‌دهد. از باندینگ دندان تحت عنوان رزینی که به رنگ دندان شباهت دارد استفاده می‌شود و شباهت زیادی به یک ماده پلاستیکی بادوام دارد که با استفاده از نور آبی مخصوص آماده می‌‌شود. اگرچه باندینگ دندان می‌‌تواند به کسب نتایج عالی کمک کند به لحاظ ظاهری تفاوت کمی با ونیر سرامیکی دارد.

ونیرهای سرامیکی در برابر لکه مقاوم هستند

از آنجایی که ونیرهای سرامیکی در برابر لکه مقاوم هستند و نسبت به سایر روش‌هایی که زیبایی کیفیت بالاتری دارند اکثر بیماران ترجیح می‌‌دهند که از این روش استفاده کنند. افرادی که سیگار می‌کشند، مقدار زیادی قهوه می‌‌خورند، و افرادی که دندان‌های آنها مستعد تشکیل لکه است تمایل بیشتری به استفاده از ونیر سرامیکی دارند. با گذر زمان احتمال تشکیل لکه روی باندینگ دندان وجود دارد.

ونیرهای سرامیکی می‌‌توانند به ترمیم مشکلات و معایب خفیف دندان بپردازند

اگر دندان‌های شما دچار ساییدگی شده است یا روی آنها لکه تشکیل شده یا دچار شکستگی و هر مشکل دیگری شده‌اند استفاده از ونیر سرامیکی می‌‌تواند یک گزینه درمانی مناسب برای بهبود ظاهر دندان‌های شما باشد. اگر سطح جلویی دندان‌های شما آسیب دیده است یا هرگونه مشکل دیگری دارد که ونیرهای سرامیکی می‌‌توانند آن را پوشش دهند بهتر است برای نصب آنها به دندانپزشک مراجعه نمایید.

ونیر سرامیکی می‌‌تواند جای پر کردن دندان را پوشش دهد

گذر زمان فیلینگ کامپوزیت دندان تغییر رنگ می‌دهد. معمولاً ساعت سرامیکی لمینت سرامیکی باعث ایجاد استحکام دندان می‌‌شود و به ایجاد نتایج دائمی و پایدار کمک می‌‌نماید.

ونیر سرامیکی می‌‌تواند به پر کردن فاصله بین دندان‌های شما کمک کند

می‌‌توان از ونیر سرامیکی برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها استفاده کرد. استفاده از ونیر سرامیکی برای این منظور می‌تواند یک گزینه عالی باشد، اما معمولاً استفاده از باندینگ دندان با صرف هزینه کمتر همراه است و یک روش کم تهاجمی برای رفع فواصل کوچک بین دندان محسوب می‌شود.

ونیر سرامیکی می‌‌تواند به رفع عدم مطابقت تخفیف دندان کمک نماید

در مواردی که عدم مطابقت و شلوغی دندان‌ها شدید نباشد استفاده از ونیر سرامیکی به یک گزینه مناسب برای بهبود وضعیت دندان‌ها و خلق لبخندی زیبا تبدیل می‌شود. در مواردی که شلوغی دندان‌ها شدید است و دندان‌ها روی هم قرار گرفته‌اند نمی‌توان از ونیر سرامیکی برای دستیابی به اهداف مورد نظر استفاده کرد.

استفاده از ونیر سرامیکی پس از درمان ارتودنسی

در برخی موارد استفاده از ونیر سرامیکی پس از اتمام درمان ارتودنسی یک گزینه مناسب برای دستیابی به اهداف مورد نظر است. درمان ارتودنسی می‌‌تواند به اصلاح مشکلات اصلی بپردازد و لبخندی زیبا و جذاب را برای شما ایجاد نمایند. ونیرهای سرامیکی نیز یک روش ارزان قیمت و ساده برای اتمام کار و ایجاد ظاهر مورد نظر محسوب می‌شوند.

در چه مواردی نباید از ونیر سرامیکی استفاده کرد؟

در برخی موارد برخی از افراد که شرایط دهان و دندان آنها خاص است نمی‌‌توانند متقاضی مناسبی برای نصب ونیر باشند. در بخش زیر به برخی از دلایل ضروری برای اجتناب از نصب ونیر روی دندان اشاره می‌کنیم.

لمینت سرامیکی باعث صاف شدن دندان نمی‌‌شود

ونیر سرامیکی بسیار نازک و شکننده است و بر قدرت دندانی که قرار است روی آن نصب شود تکیه دارد تا بتواند نتایج دائمی ثابت ارائه دهد، ونیرهای سرامیکی برای افرادی که بخش زیادی از ساختار دندان آنها علت پوسیدگی، شکستگی، یا ساییدگی از بین رفته است یا دندان‌های آنها دارای فیلینگ‌های بزرگی است مناسب می‌باشد. ونیر سرامیکی می‌‌تواند به بهبود ظاهر دندان به خلق لبخندی زیبا کمک کند.

برای نصب ونیر سرامیکی باید بخشی از مینای دندان تراش داده شود

ونیر سرامیکی روی سطح دندان نصب می‌شود و در مواردی سطح مینای دندان از بین رفته است نمی‌تواند یک گزینه درمانی مناسب باشد. از آنجایی که ونیر سرامیکی بسیار نازک است برای نصب آن باید از مواد باکیفیت استفاده کرد. مینای روی دندان به لحاظ استحکام شبیه ونیر سرامیکی است که از خم شدن و شکستن ونیر جلوگیری می‌‌نماید. در صورتی که مینای دندان از بین رفته باشد نصب ونیر مستلزم وجود لایه عاج دندان است تا به خوبی روی دندان قرار بگیرد اما این احتمال وجود دارد که عاج دندان باعث تغییر شکل ونیر شود و ریسک شکستن آن را افزایش دهد. در صورتی که مینای دندان از بین رفته باشد باید از یک روش دیگر استفاده کرد.

ونیرهای سرامیکی توانایی تحمل فشار بیش از حد را ندارند

ونیر سرامیکی تحت فشار بیش از حد می‌شکند. اگر در هنگام خواب دندان قروچه می‌کنید متقاضی مناسبی برای نصب ونیر نیستید و در صورتی که از ونیر استفاده می‌کنید باید در هنگام خواب است محافظ دندان استفاده کنید. اگر شما دچار شلوغی دندان هستید متقاضی مناسبی برای نصب ونیر نخواهید بود مگر آن که تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید و دندان‌های خود را مرتب نمایید. اگر از مواد غذایی بسیار سفت مانند انواع مغزها استفاده می‌کنید متقاضی مناسبی برای نصب ونیر نخواهید بود زیرا جویدن این مواد خوراکی فشار زیادی را بر ونیر و دندان وارد می‌کند و ونیر سرامیکی توانایی تحمل فشار حاصل از جویدن این مواد خوراکی را ندارد. انواع دیگری از ونیرهای سرامیکی وجود دارد که دارای ضخامت بیشتری هستند و می‌‌توانند فشار بسیار زیادی را تحمل کنند بنابراین همه افراد می‌‌توانند از مزایای حاصل از نصب ونیر بهره بگیرند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *