اصلاح لبخند لثه ای بدون انجام جراحی، با لمینیت نیز امکان پذیر است

لبخند لثه ای

در یک خط سالم، لب بالا دقیقاً روی دندان‌های ردیف بالا قرار می‌گیرد. ولی “لبخند لثه‌ای” مقدار متوسط بیشتری از بافت لثه را هنگام خنده نشان می‍‌دهد. بعلاوه، لبخند لثه‌ای بطرز قابل توجهی نسبت لثه به دندان نامتناسبی دارد. لبخند لثه‌ای حدوداً 15 درصد افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مخصوصاً زنان و جوانان.

دیده شدن مقدار زیادی از لثه‌ها باعث می‌شود شخص حس اعتماد بنفس خود را از دست داده و فکر کند که از نظر دیگران جذاب نیست.  بسیاری از مردم ظاهراً دندان‌های کوچکی دارند با مقدار زیادی بافت قرمز لثه. آنها بارها با خود فکر کرده‌اند که آیا دندان‌هایشان کوچک است یا لثه‍‌هایشان به قدری رشد کرده که روی دندان‌ها را گرفته است؟ از منظر این افراد، لبخندشان لبخندی لثه‌ای است. این دسته از افراد معمولاً دندان‌های کوچکی ندارند و در بیشتر موارد بافت لثه بیش از حد رشد کرده است. در این صورت، تننها باید بافت لثه را برداشت تا بخش بیشتری از ساختار دندان در معرض دید قرار بگیرد. برداشتن بخش کمی از بافت لثه طول طبیعی و زیبایی دندان‌های بیمار را به نمایش خواهد گذاشت.(1)

علل لبخند لثه‌ای


در اینجا سوالی که مطرح می‌شود آن است که، علل لبخند لثه‌ای چیست؟ چندین دلیل برای لبخند لثه‌ای وجود دارد، از جمله:

  • ناهنجاری در هنگام درآمدن دندان‌ها هنگامی که دندان‌های جدید ظاهراً کوچک هستند. گاهی اوقات، احتمالاً طول دندان‌ها نرمال است ولی بافت زیادی از لثه روی آنها را پوشانده است.
  • رشد نادرست استخوان فک بالا که باعث لبخند لثه‌ای شده است. این مشکل به این دلیل ایجاد می‌شود که لثه کمی بیش از مقدار معمول خود برآمدگی پیدا می‌کند.
  • داشتن ماهیچه‌های بیش از حد فعالی که مسئول حرکت لب بالا هستند. در هنگام خنده، عضلات می‌توانند لب بالا را بیش از حد نرمال به بالا بکشند. این مسئله باعث می‌شود لبخند شخص ظاهر لبخند لثه‌ای به خود بگیرد.

خیلی از مردم از ما می‌پرسند که آیا لبخند لثه‌ای یک مشکل زیبایی است یا چیزی فراتر از آن است. خط لبخند یک ناحیه مهم از نظر زیبایی شناختی است که دندان‌های شما را هنگام لبخند زدن و خندیدن به نمایش می‌گذارد. عواملی نیز هستند که می‌توانند بر ظاهر لبخند شما تأثیر بگذارند. اندازه و شکل لب‌های شما نقشی واحد را در مشخص کردن زیبایی لبخند شما ایفا می‌کنند. فارغ از این مسئله، عضلات صورت، اندازه و شکل دندان‌ها و بافت لثه نیز بر ظاهر لبخند شما تأثیر گذار است. اگر هنگام لبخند زدن مقدار کمی از لبخند مشخص باشد، ظاهری جداب به لبخند شما می‌بخشد.

اگر این مشکل درمان نشود، لبخند لثه‌ای نه تنها بر ظاهر لبخند شما تأثیر می‌گذارد بلکه بر ظاهر کلی شما نیز تأثیر گذار است. با این حال، درمان‌هایی برای لبخند لثه‌ای وجود دارد، که می‌توان با انجام درمان‌های مختلفی درمانی این مشکل را برطرف کرد.

یکی از موثرترین روش‌ها  برای درمان لبخند لثه‌ای درمان لیزر دندانی است. در درمان با لیزر، دندانپزشک به راحتی و بطرز موثری تمام بافت اضافی لثه را از بین می‌برد. این پروسه همچنین بر تغییر شکل استخوان فک نیز متمرکز است.

در این عمل، یک اشعه متمرکز لیزر به سمت بافت اضافی لثه هدایت می‌شود. آنچه که این درمان را نسبت به تمام درمان‌ها راحت‌تر می‌کند این است که لیزر هیچ لرزه یا گرمایی تولید نمی‌کند. دندانپزشک همچنین از اسپری آرام آب استفاده می‌کند تا لیزر را بدون درد و ثابت نگاه دارد.

درمان‌هایی برای لبخند لثه‌ای


در فرآیند تشخیص معمولاً بهترین گزینه‌های درمانی نیز مشخص می‌شود و همچنین احتمال موفقیت درمان در از بین بردن کامل لبخند لثه‌ای یا بهبود چشمگیر ظاهر آن تعیین  می‌شود.

به طریقی، به منظور ایجاد ظاهری زیباتر در هنگام لبخند زدن، فاصله بین لبه پایینی لب بالا و بخش بالایی دندان (بخشی که به نوک ریشه  دندان چسبیده ) در جایی که از لثه بیرون زده است کاهش می‌یابد به حداقل می‌رسد. تکنیک‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه با این روش‌ها آشنا خواهیم شد.

لثه برداری

 این عمل نسبتاً سریع بوده و هزینه چندانی نیز ندارد، و همچنین نتایج فوق‌العاده خواهد داشت. بافت اضافی لثه صرفاً تحت بی حسی موضعی با کمترین میزان جراحی برداشته می‌شود. قوس بافت لثه بالاتر رفته و نتیجه این درمان برداشتن یک میلیمتر یا بیشتر از بافت لثه روی دندان است. این کار باعث ایجاد لبخندی زیباتر و دندانی جذاب‌تر می‌شود. ناراحتی بسیار خفیفی برای بیمار وجود خواهد داشت ولی نتایج نهایی آن خارق‌العاده است. امکان انجام این عمل را عمق واقعی حفره هر دندان مشخص می‌کند. این مسئله را می‌توان با یک دستگاه کاوش کننده لثه تعیین کردن و نتایج این تست نیز به میلیمتر خواهد بود. این عمل جراحی سبک را می‌توان با یک تیغ جراحی انجام داد.

درمان با لیزر برای درمان لبخند لثه‌ای


درمان با لیزر

این عمل نه تنها بسیار راحت است بلکه ریکاوری بعد از عمل نیز نسبت به سایر گزینه‌های درمانی بسیار سریع‌تر خواهد بود. درمان با لیزر که ناراحتی بسیار کمتری دارد بهترین گزینه درمانی موجود برای از بین بردن بافت اضافی لثه است.

علاوه بر این، تکنولوژی پیشرفته لیزر عروق خونی را بصورت خودکار لخته می‌کند که در نتیجه ورم و خونریزی کمتری در حین و پس از عمل وجود خواهد داشت.

لیزر دندانی یک گزینه مناسب‌تر برای کسانی که از عمل‌های دندانپزشکی می‌ترسند یا برای انجام آن دو به شک هستند. نتایج این عمل کاملاً گویای مزایای این روش است. علاوه بر این، لبخند جذاب و اصلی خود را پس خواهید گرفت. بگذارید با هم نگاهی به مزایا و خطرات این درمان بیاندازیم.

لیفت لثه با ونیرهای پروسلین

بسیاری از دندانپزشکان از ونیرهای پروسلین یا روکش روی دندان‌های جلویی استفاده می‌کنند تا به بهبود یافتن نسبت بین دندان و لثه کمک کنند، پیش از آنکه شما را به جراح ارجاع دهد تا درمان لیفت لثه را انجام دهید. این موضوع اغلب اوقات منجر به یک پروسه ناکافی با نتایج غیر قابل پیش بینی می‌شود. علاوه بر این، استفاده از ونیرهای دندانی بطور قابل توجهی گران‌تر از برداشتن ساده لثه است. این درمان همچنین می‌تواند شما در را در موقعیت تغییر غیرضروری دندان‌هایتان قرار دهد، که باید هر 10 الی 15 سال باید آن را تکرار کنید. این باعث می‌شود کل فرآیند درمان هزینه بسیار بالایی داشته باشند، مخصوصاً اگر تنها کار مورد نیاز برداشتن ساده لثه باشد.

ونیرها، مخصوصاً اگر بصورت تهاجمی (6 الی 10 دندان) انجام شود، می‌تواند در آینده بار مالی بزرگی بوجود آورد! اگر می‌توانید لبخند لثه‌ای خود را با برداشتن ساده لثه درمان کنید، همیشه برداشتن لثه را انتخاب کنید. اجازه ندهید کسی شما را وادار به گرفتن یک تصمیم مهم پزشکی کنند، مخصوصاً اگر برای پرداخت هزینه آن در مضیقه هستید. همیشه سعی کنید به دور از فشار سایرین در مورد این مسئله تصمیم بگیرید

الکتروسرجری

 این جراحی نیز یکی از انواع جراحی‌های برداشتن لثه یا لثه‌برداری است منتها با یک روش متفاوت. نتایج این جراحی نیز خارق‌العاده است. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می‌گیرد و بافت اضافی توسط الکتروسرجری برداشته می‌شود. در این جراحی خونریزی خفیفی وجود دارد و همچنین کمترین حد جراحت بوجود خواهد آمد. این عمل احتمالاً هزینه بیشتری نسبت به لثه‌برداری با تیغ جراحی خواهد داشت. 

فلپ‌های جابه جا شونده تاجی

در این عمل لثه‌ها شل شده و سپس در موقعیت بالاتر روی دندان بخیه زده می‌شود. این عمل را معمولاً متخصص لثه انجام می‌دهد. فرآیند بهبودی نسبتاً سریع بوده و همینطور مدت جراحی نیز کوتاه است ولی هزینه آن نسبتاً گران خواهد بود.

تزریق بوتاکس

 این درمان شامل تزریق مقدار ناچیزی از بوتاکس داخل عضلات لب بالاست. این تزریق باعث می‌شود لب بالا در هنگام لبخند زدن تا ارتفاع کمتری بالا بیاید. درمان با بوتاکس مستلزم درمان مجدد برای 2 الی3 بار در سال است و در موارد بسیار شدید تأثیر زیادی نخواهد داشت.

جراحی لب

 این جراحی شامل برداشتن افقی نواری از بافت از زیر لب بالا و بخیه زدن مجدد لب است. این باعث می‌شود لب بالا اندکی لیفت شود ولی نه به آن مقدار که باعث می‌شود ظاهر لبخند لثه‌ای کاهش یابد.

افزایش طول تاج دندان

در برخی موارد بخصوص، به افزایش طول تاج دندان نیاز خواهد بود. این درمان نسبتاً ساده است و معمولاً شامل برداشتن بخشی کمی از استخوان‌های اطراف دندان به همراه فلپ جا به جا شونده تاجی است. این عمل باعث می‌شود دندان ظاهری بلند و با ارتفاع بیشتر پیدا کند.

 درمان ارتودنسی

 در اکثر موارد، شاید به درمان ترکیبی ارتودنسی با یک نوع از جراحی‌های فوق‌الذکر نیاز باشد تا به نتایج دلخواه برسیم. این جراحی به هزینه درمان ارتودنسی اضافه خواهد شد.

جراحی ارتوگانتیک

این روش درمانی مشتمل بر جراحی بیشتر است که در آن ارتفاع استخوان بالای دندان‌های ردیف بالا که روی تمام دندان‌های این ردیف را گرفته، کاهش می‌یابد تا لبخند لثه‌ای را کاهش دهد. کسانی که به این عمل نیاز دارند معمولاً صورت خیلی کشیده داشته یا فک بالای آنها ارتفاع بیش از حد دارد. این روش درمانی شامل جراحی بیشتری است، که با جراح دهان و دندان آن را انجام دهد و هزینه بالایی خواهد داشت. این درمان صرفاً زمانی ضرورت می‌یابد که این بخش از فک بالا (بخش بالای دندان‌های ردیف بالا) اندازه‌ای غیر طبیعی داشته باشد. این جراحی هیچ ارتباطی با لب‌ها یا لثه‌ها ندارد. طول “زیاد” این استخوان باعث ظاهر لبخند لثه‌ای خواهد شد.

بهبودی‌های بعد از تصحیح لبخند لثه‌ای


تصحیح لبخند لثه‌ای لبخند شخص را به شیوه‌ای خارق‌العاده بهبود می‌بخشد. این درمان به بسیاری از بیماران ما کمک کرده است و مطمئنیم به شما نیز کمک خواهد کرد. تصحیح لبخند لثه‌ای:

* دندان‌های شما را در کانون توجه لبخندتان قرار می‌دهد.
* دندان‌هایتان را صاف‌تر نشان می‌دهد.
* اعتماد بنفس کسانی که از لبخند زدن می‌ترسند را بالا می‌برد.
* ظاهر لب بالا را بهبود می‌بخشد.
* لبخند زیبایی را به فرد می‌بخشد.
* هارمونی و تعادل را می‌توان لبخندتان و بقیه اعضای صورت شما ایجاد می‌کند.

تغییر شکل لثه به همراه سایر درمان‌های زیبایی دندان


تغییر شکل لثه تنها یک منظر از لبخند شما را تغییر خواهد داد. این درمان را می‌توان با سایر عمل‌های زیبایی دندان ترکیب کرد، از جمله:

  • سفید کردن دندان
  • کانتورینگ دندان
  • باندینگ دندان

می‌توانید در یک جلسه خصوصی با پزشک تمام گزینه‌های دندانپزشکی زیبایی را با او در میان بگذارید. او به شما کمک می‌کند تا اهداف مخصوص خود را تعیین کنید تا به لبخندی بی نقص دست یابید.

هزینه تصحیح لبخند لثه‌ای چقدر است؟


هزینه تصحیح لبخند لثه‌ای به درمانی که برای شما مناسب باشد بستگی دارد. اگرچه میزان بافت لثه‌ای که در لبخند شما مشخص است تأثیری بر قیمت ندارد ولی علت لبخند لثه‌ای شما چرا. بهترین راه برای دانستن هزینه تصحیح لبخند لثه‌ای، مراجعه به دندانپزشک زیبایی برای یک جلسه رایگان مشاوره است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *