انتخاب رنگ لمینیت بر اساس چه معیارهایی است؟

ونیرهای دندانی (گاهی اوقات به آنها ونیزهای پورسیلینی یا لامینت های پورسیلینی دندانی نیز گفته می‌شود) یک پوسته نازک است که از مواد همرنگ دندان به طور سفارشی ساخته شده است تا روی سطح جلوی دندان‌های قرار داده شده و ظاهر آنها را بهبود بخشد. این پوسته‌های به جلوی سطح دندان‌ها متصل شده و رنگ، شکل، اندازه و ارتفاع آنها را تغییر می‌دهد.

ونیزهای دندانی ممکن است از پورسیلین یا کامپوزیت‌های رزینی ساخته شوند. مقاومت ونیرهای پورسیلینی در برابر لکه‌ها بهتر از ونیرهای رزینی است و ویژگی‌های بازتابی دندان‌های طبیعی را دارند. ونیزهای رزینی نازک‌تر بوده و قبل از جایگذاری آنها باید کمی از سطح دندان برداشته شود. شما باید برای انتخاب مواد بهتر انواع ونیزهای با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 کدام مشکل‌های دندانی را می‌توان با استفاده از ونیرهای دندانی اصلاح نمود؟


ونیرها معمولاً برای ترمیم و اصلاح مشکلات زیر به کار برده می‌شوند:

 • دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند –به دلیل درمان‌های عصب‌کشی، لکه‌های ناشی از مصرف تتراسیکلین یا داروهای دیگر، فلوراید اضافی یا علل دیگر یا وجود پر کننده‌های رزینی بزرگ‌تر که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند.
 • دندان‌های پوسیده
 • دندان‌هایی که ترک خورده یا شکسته شده‌اند
 • دندان‌هایی که کج و نامساوی بوده یا شکل ناهنجاری دارند (به عنوان مثال دندان‌های حفره‌دار یا دندان‌های برآمده)
 • وجود فاصله بین دندان‌ها (برای بستن فضای بین این دندان‌ها)

چه فرایندی برای جایگذاری ونیرها استفاده می‌شود؟


معمولاً برای جایگذاری ونیرهای دندانی باید سه مرتبه به مطب دندانپزشک مراجعه کنید – یکی برای مشاوره و دو جلسه دیگر برای ساخت و کار گذاشتن ونیرها. ممکن است ونیر روی یک یا چند دندان به طور همزمان قرار داده شود.

 تشخیص و برنامه درمان

اولین گام، مشارکت فعال شما در درمان است. اهداف مورد انتظار خود را برای دندانپزشک توضیح دهید. در این جلسه، دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه کرده تا مطمئن شود که استفاده از ونیرهای دندانی برای شما مناسب است و در مورد نحوه انجام فرایند جایگذاری لامینت ها توضیحات لازم را به شما می‌دهد. وی ممکن است از دندان‌های شما به وسیله اشعه ایکس عکس بگیرد و امکان اثرپذیری دندان و دهان را مورد بررسی قرار دهد.

 آماده‌سازی

برای آماده‌سازی دندان جهت قرار دادن ونیر، دندانپزشک تقریباً نیم میلی‌متر از مینای دندان را از روی سطح دندان برمی‌دارد که تقریباً برابر با ضخامت ونیری است که روی دندان قرار می‌گیرد. قبل از تراشیدن مینای دندان، شما و دندانپزشک در مورد نیاز به بیحسی موضعی تصمیم‌گیری خواهید کرد. سپس، دندانپزشک یک مدل از دندان شما برمی‌دارد. این مدل به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌شد تا ونیرها را از روی آن را بسازند. معمولاً 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا ونیرهای ساخته شده به مطب دندانپزشک شما ارسال شوند. برای هر دندان نامرتبی در این مدت، ونیرهای موقتی استفاده می‌شود که هزینه آن به هزینه کل درمان اضافه می‌شود.

 باندینگ

قبل از این که ونیرهای دائمی روی دندان‌ها قرار داده شوند، دندانپزشک آنها را به طور موقتی روی دندان قرار می‌دهد تا اندازه و رنگ آنها را مورد ارزیابی قرار دهد. وی به سرعت آنها را برداشته و می‌تراشد تا به اندازه مورد نظر دست یابد، رنگ ونیر را می‌توان با سمنت مورد استفاده تنظیم کرد. سپس برای آماده‌سازی دندان باید آنها را تمیز و پالش کرد که سطح دندان‌ها خشن شده و بتوان عملیات باندینگ را روی آنها انجام داد. سمنت مخصوصی روی ونیر مالیده شده و روی دندان قرار داده می‌شود. زمانی که ونیر به درستی روی دندان قرار گرفت، دندانپزشک از یک نوع پرتو نوری برای ونیر دندانی استفاده می‌کند که مواد شیمیایی درون سمنت را فعال کرده و باعث می‌شود که به سرعت سخت شود. مرحله نهایی، برداشتن سمنت اضافی، ارزیابی بایت و در صورت لزوم تنظیم نهایی ونیر است. دندانپزشک از شما می‌خواهد که چند هفته بعد دوباره به وی مراجعه کنید تا نحوه واکنش لثه به ونیز را بررسی کرده و دوباره محل قرار گرفتن ونیر را مورد ارزیابی قرار دهد.

مزایای استفاده از ونیرهای دندانی چیست؟


برخی مزایای استفاده از ونیرها عبارتند از:

 • آنها باعث طبیعی به نظر رسیدن دندان‌ها می‌شوند
 • بافت لثه نسبت به پورسیلین سازگار است
 • ونیرهای پورسیلینی نسبت به لکه‌ها مقاوم هستند
 • رنگ ونیر پورسیلینی را می‌توان طوری انتخاب کرد که دندان‌های تیره، روشن‌تر به نظر برسند.
 • استفاده از ونیر یک روش محافظه‌کارانه برای تغییر رنگ و شکل دندان است، ونیرها برخلاف روکش‌ها معمولاً نیاز به شکل‌دهی زیادی قبل از انجام فرایند ندارند و جایگزین‌های قوی و زیباتری هستند.

 معایب استفاده از ونیرهای دندانی چیست؟


برخی از معایب ونیزهای دندانی عبارتند از:

 • ونیرها گران‌تر از باندینگ های رزینی کامپوزیتی هستند.
 • از آنجا که در این روش، مینای دندان برداشته مشود، دندان‌ها نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های گرم و سرد حساس‌تر می‌شوند
 • ونیرها ممکن است دقیقاً همرنگ دندان‌های دیگر نشوند. همچنین رنگ ونیر را نمی‌توان تغییر داد. اگر تصمیم به سفید کردن دندان‌های خود دارید، باید این کار را قبل از استفاده از ونیرها انجام دهید.
 • ونیرها به ندرت ممکن است شل شده و بیفتند. برای کاهش احتمال بروز این اتفاق، ناخن‌های خود، مداد، یخ و اجسام سخت دیگر را نجوید یا فشار زیاد به دندان‌های خود وارد نکنید

 دوام ونیرهای دندانی چقدر است؟


معمولاً ونیرها بین 5 تا 10 سال دوام دارند. پس از این زمان باید آنها را عوض کرد.

 آیا ونیرها نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند؟


ونیرهای دندانی نیاز به مراقبت خاصی ندارند. باید بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به طور نرمال رعایت کرده و ادامه دهید.

با این که ونیرهای پورسیلینی نسبت به لکه مقاوم هستند، اما دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهایی که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند مانند قهوه، چای یا شراب قرمز خودداری کنید.

 جایگزین برای ونیرها


باندینگ و روکش‌های دندانی را می‌توان جایگزین ونیرهای دندانی کرد. ونیرها گزینه‌هایی هستند که از نظر زیبایی در حد متوسط هستند. استفاده از ونیرها برای افرادی که می‌خواهند شکل دندان‌های خود را کمی تغییر دهند – مانند موارد استفاده از باندینگ ها – و این تغییر به اندازه‌ای نیست که نیاز به استفاده از روکش‌های دندانی باشد مناسب است.

 چگونه رنگ ونیرها را باید انتخاب کرد؟


رنگ-ونیر

وقتی که استفاده از ونیرها مورد توجه قرار می‌گیرد یک سؤال متداول این است که این ونیرها چقدر باید سفید باشند. معمولاً پاسخ این است که سفیدی این ونیرها باید در حد سفیدی دندان‌های شما باشد. دندانپزشک زیبایی ونیرها را بر اساس آن رنگ می‌سازد. البته دندان‌ها تک رنگی نیستند، بنابراین برای دست‌یابی به نتایج طبیعی باید ونیرها نیز چند رنگی باشند. تنوع رنگ برای جلوگیری از به وجود آمدن ظاهر مصنوعی در دندان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. کنتراست داخلی رنگ‌ها به دندان‌ها حالت سرزندگی می‌دهد. بازی درونی نور روی پورسیلین ونیرها به ایجاد سرزندگی دندان‌ها کمک می‌کند. بافت سطح نیز بسیار مهم است و به شکست بازتاب نور کمک کرده و باعث می‌شود که ظاهر ونیر یا روکش طبیعی‌تر به نظر برسد.

سیستم استانداردی برای اندازه‌گیری و تعیین رنگ دندان‌ها وجود ندارد. غالباً از راهنمای رنگ ویتا برای تعیین رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود. این راهنما رنگ دندان‌ها را به 4 دسته اصلی تقسیم می‌کند که عبارتند از:

 • A (قهوه‌ای مایل به قرمز)
 • B (زرد مایل به قرمز)
 • C (خاکستری)
 • D (خاکستری مایل به قرمز).

در طیف A پنج سطح تیرگی وجود دارد و در طیف‌های B و C و D هر کدام چهار سطح تیرگی دارند.

رنک همه دندان‌ها یکسان نیست. معمولاً دندان‌هایی که در معرض دید هستند تیره‌تر از بقیه دندان‌ها هستند. دندان‌های جلویی معمولاً سفیدتر بوده و رنگ دندان‌های آسیا بین این دو سری دندان است. هدف از درمان این است که به رنگ سفیدی مشابه بقیه دندان‌ها دست یافته و ظاهر دندان‌ها طبیعی به نظر برسند.

بیشتر دندانپزشکان به شما نمودار طیف رنگ‌ها (مانند آنچه در بالا در مورد راهنمای رنگ ویتا توضیح داده شد) را نشان می‌دهند تا از میان آنها رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که با وجود کی دندانپزشک خوب، این فقط یک نقطه شروع است. ملاحظات دیگر در زمان تعیین رنگ ونیرهای دندانی برای هر بیمار شامل رنگ پوست، رنگ مو، رنگ دندان‌های طبیعی و حتی رنگ چشم‌ها می‌شود.

 سؤالات رایج در مورد رنگ ونیرها


سفید-کردن-ونیر

یکی از مزایای اصلی استفاده از ونیرهای پورسیلینی این است که این ونیرها نسبت به لکه‌دار شدن مقاوم هستند. با این که این ونیرها باعث زیباتر شدن لبخند شما می‌شوند اما به مرور زمان رنگ دندان‌های طبیعی شما تغییر می‌کند و ممکن است با رنگ اولیه ونیرها سازگاری نداشته باشد.

اگر شما در مورد سفیدی ونیرها به معنای سنتی آن تعجب می‌کنید، بیشتر ونیرها متخلخل نیستند و نسبت به درمان مقاوم هستند؛ بنابراین بر همان مبنا، شما نمی‌توانید ونیرها را سفیدتر کنید.

خوب، این به دلیل ریشه‌ای مسئله بستگی دارد. اگر ونیرها خودشان لکه‌های کمرنگی داشته باشند معمولاً دندانپزشک می‌تواند آن را برطرف نماید.

تغییرات جزئی در رنگ ونیرها معمولاً ناشی از تیره شدن دندان‌های دیگر است. حتی دندان‌هایی که به وسیله ونیرهای پورسیلینی محافظت شده‌اند مستعد تغییر رنگ هستند بنابراین ممکن است دندانپزشک از ژل سفیدکننده در زیر آنها استفاده کند تا رنگ کلی ونیرها در زمان قرار دادن آنها روی دندان بهبود یابد.

« کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *