انواع روش ایمپلنت دندان برای داشتن لبخندی زیبا و متفاوت

انواع روش ایمپلنت دندان برای داشتن لبخندی زیبا و متفاوت

میلیونها نفر در سراسر جهان می توانند با ایمپلنتولوژی (تکنولوزی ایمپلنت) از زندگی خود با داشتن لبخندی زیبا لذت ببرند.  با استفاده از انواع مختلف ایمپلنت های دندانی، شما می توانید یک جایگزین سفارشی و دائمی برای دندان های از دست رفته ی خود داشته باشید.  فرآیند کاشت دندان برای تمام رده‌های سنی که دندان یا دندان‌های خود را به دلیل یک حادثه، آسیب‌دیدگی یا به دلایل دیگر از دست داده‌اند بهترین گزینه می‌باشد، علاوه بر اینکه لازم است مزایای ایمپلنت دندان را بدانید همواره در نظر داشته باشید مانند هر جراحی دیگر ممکن است عوارض و خطراتی هم داشته باشد.

اکثر ایمپلنت های دندانی از تیتانیوم ساخته شده اند، زیرا ساختار تیتانیوم بسیار قوی و با دوام است. از آنجایی که شکل و ساختار فک و دندان های هر انسانی متفاوت است، طبیعتا هر روشی مناسب و سازگار برای همه ی افراد نمی باشد.

کاشت و یا ایمپلنت دندان چیست؟


دندان عمدتا  شامل دو قسمت اصلی تاج، بخش فوقانی بافت لثه و ریشه قسمت تحتانی دندان در درون لثه می باشد که سبب نگه داشتن دندان ها در دهان می شود . یک ایمپلنت دندانی در واقع یک جایگزین برای ریشه است، اما بر خلاف ریشه دندان ، ایمپلنت در استخوان فک، که قبلا توسط دندان اشغال بوده متصل می شود. نکته شگفت انگیز در مورد کاشت دندان در حال حاضر این است که آنها می توانند بصورت یکپارچه از طریق پیچ به استخوان فک متصل شوند. اکثریت آنها از تیتانیوم خالص ، یک ماده فلزی که برای سالها در پزشکی و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، ساخته شده اند .زیرا این ماده توسط بدن انسان رد نمی شود و سازگار با استخوان دندان است.

انواع ایمپلنت


آیا تا به حال کسی را دیده اید که هرگز به نظر نمی رسد که دچار پوسیدگی دندان باشد، حتی اگر خوارکی های قندی زیاد مصرف کند و به ندرت به دندانپزشک مراجعه کند؟ در حالی که تعداد این نوع افراد قطعا بسیار کم می باشد، اما این نشانگر این است که دهان و دندان های هر فرد کاملا متفاوت است و باید به روشهای مختلف مراقبت و نگهداری شود. به این منظور، تعداد مختلفی از انواع ایمپلنت های دندانی وجود دارد که می توان از آنها برای درمان بیمارانی که دندان های افتاده، شکسته و یا پوسیده دارند، استفاده کرد. انتخاب نوع ایمپلنتی که دندانپزشکان برای بیماران خود استفاده می کنند براساس معاینه کامل دهان و وضعیت سلامتی  دندان های هر شخص است. در اینجا چهار نوع اصلی از ایمپلنت های دندانی که دندانپزشکان استفاده می کنند اشاره شده است:

ایمپلنت های دو مرحله ای دندان

این نوع ایمپلنت نیاز به عمل جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندان در استخوان فک دارد. پس از چند ماه زخم دندان التیام یافته و دندانپزشک با انجام بقیه مراحل جراحی ، اباتمنت ایمپلنت و روکش موقت را به تاج دندان متصل می کند.

ایمپلنت آندوسپرمی

ایمپلنت آندوسپرمی در استخوان فک قرار می گیرد و معمولا در گزینه درمان دو مرحله ای انجام می شود. این نوع ایمپلنت های دندانی اغلب به جای بریج (پل دندان) یا دندان مصنوعی استفاده می شوند.

ایمپلنت های تک مرحله ای دندان

این نوع ایمپلنت دندان شامل قرار دادن یک ایمپلنت بلندتر در فک و لثه است . این فرایند به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا چند ماه  پس از التیام بافت اطراف لثه ، آباتمنت را روی ایمپلنت قرار دهند بدون اینکه دوباره ایمپلنت دندان را جراحی کنند.

ایمپلنت های زیرپوستومی دندان

ایمپلنت های دندانی زیرپوستومی به وسیله ی فریم های فلزی برای پیوند محکم تر ،زیر استخوان فک قرار می گیرند . این نوع ایمپلنت های دندانی اغلب در درمان تک مرحله ای استفاده می شوند.

فاصله بین دندان های شما خیلی کم است – چه کاری می توانید انجام دهید


هنگامی که فضاهای بین دندان های شما برای ایمپلنت بسیار اندک است، دندانپزشک شما مینی یا میکرو ایمپلنت را توصیه می کند. ایمپلنت های میکرو اغلب برای جایگزین کردن دندان های ردیف جلو، دندان های آسیاب و دندان های کوچک استفاده می شود. آنها همچنین ممکن است برای بیماران با تراکم بافت کم استخوان توصیه شوند.

شما دندان  خود را کشیده اید، اما نیاز به ایمپلنت دارید – چه کار باید کرد؟


شما دندان خود را کشیده اید، اما نیاز به ایمپلنت دارید - چه کار باید کرد؟

اگر دهان شما قبل از گذاشتن ایمپلنت دائمی نیاز به التیام دارد، دندانپزشک شما احتمالا ایمپلنت موقت را به عنوان راه حل موقت پیشنهاد می کند. در این موارد، ایمپلنت های میکرو مورد استفاده قرار می گیرند و پس از اینکه دهان شما به طور کامل التیام یافت و برای ایمپلنت دائمی آماده شد، آنها از روی دندان حذف خواهند شد.

اگر شما دندان افتاده زیاد دارید و تصمیم به ایمپلنت، چه باید کرد؟


 اگر تمام دندان ها ی از دست رفته ی شما در یک ردیف باشد، استفاده از از پروتزهای دندان می تواند به ایمپلنت های دندانی شما اضافه شود. استفاده ی بیش از حد از پروتزهای دندانی(دندان مصنوعی)  باعث از دست رفتن استخوان دندان در برابر فک می شود، اما با استفاده از ایمپلنت دندان، این اطمینان حاصل می شود که دندان مصنوعی بالاتر از خط لثه های شما است و استخوان زیر آن حفظ می شود. اگر بریج دندان دارید، ایمپلنت میتواند برای نگهداری از آن استفاده شود. گذاشتن پل دندان معمولا به دندانهای اطراف بستگی دارد، اما استفاده از یک ایمپلنت استحکام بیشتری را برای دندان های شما به وجود می آورد.

پس از جراحی ایمپلنت چه انتظاری می رود؟


پس از جراحی ایمپلنت چه انتظاری می رود؟

جراحی ایمپلنت دندان یک عمل جراحی بزرگی است که باعث اختلال در وضعیت طبیعی استخوان و لثه در دهان می شود تا کاشت ایمپلنت با موفقیت انجام شود . علی رغم اینکه بهبودی کامل این جراحی در طول یک دوره زمان می برد، اما بسیاری از فعالیت های طبیعی را می توان پس از چند روز بعد از این روند دوباره انجام داد. برخی از علائم که بعد از عمل جراحی ایمپلنت تجربه می شوند عبارتند از:

خونریزی

برخی از خونریزی های جزئی در طول 24-48 ساعت اول مورد انتظار است. هنگام خونریزی در اطراف ناحیه ایمپلنت، بهتر است که روی پانسمان را گاز بزنید، فشار روی ایمپلنت (ها) خونریزی را کم می کند.

درد

متاسفانه درد ناگزیر است – به هر حال عمل جراحی دهان است! با این وجود، درد به راحتی با استفاده از قرص های مسکن قابل کنترل است . داروهای ضد درد و یا داروهای تجویز شده باید اغلب در موارد لازم و محدودیت های توصیه شده (دز مصرفی) مورد استفاده قرار گیرد.

بهداشت دهان و دندان

در ابتدا شما باید خیلی با احتیاط اطراف ایمپلنت را مسواک کنید تا درد شما به مرور زمان کاهش یابد و شما بتوانید به عادات عادی خود بازگردید زیرا درد در چند روز یا چند هفته اول کاهش می یابد. این کمک می کند تا قسمت ایمپلنت تمیز نگهداشته شود.

برای چند روز اول بعد از عمل جراحی، دهانتان را با آب نمک 2-3 بار در روز شستشو دهید تا آب نمک در طول یک دقیقه یا بیشتر در ناحیه ایمپلنت قرار گیرد. علاوه بر مسواک و آب نمک، دهانشویه باید به به عنوان یک گزینه ی دیگر برای حفظ بهداشت دهان و مراقبت از ایمپلنت استفاده شود تا سطح ایمپلنت دندان پاک شود. دهان شویه باید پس از خوردن غذا، برای نتایج بهتر استفاده شود.

غذا خوردن

برای چند روز اول پس از عمل، باید فقط مایعات یا مواد غذایی خرد شده مصرف شود. از نی استفاده نکنید – مکش از طریق نی باعث ایجاد فشار در دهان می شود که می تواند بر ایمپلنت های تازه تأثیر بگذارد و خونریزی را تشدید کند.

نکته مهم برای یادآوری این است که وعده های غذایی نباید حذف شوند – شما باید سطح انرژی خود را برای کمک به روند بهبودی حفظ کنید.

پس از گذشت چند روز، هنگامی که ایمپلنت شما در فک طبیعی تر / قوی تر می شود، شما قادر به بازگشت به برخی غذاهای جامد خواهید بود.نکته ی مهم دیگر است که خیلی زود غذاهای سفت و جامد را شروع نکنید تا پروسه بهبود تدریجی ایمپلنت را به حساب آورید.

سیگار کشیدن

اگر شما فردی سیگاری هستید و یا بخواهید به سیگار کشیدن پس از ایمپلنت ادامه دهید، پزشک شما را از خطر پس زدن ایمپلنت مطلع خواهد کرد. به شدت توصیه می شود که به مدت 2 هفته پس از عمل جراحي ایمپلنت سیگار نکشید .

پروتزهای دندانی استفاده کنید

استفاده از پروتز های دندان ، را تا حد ممکن کم کنید تا روند بهبودی و التیام شما را سریع تر پیش رود و درد در اطراف ایمپلنت کاهش یابد . پروتزهای مصنوعی به طور بالقوه منجر به خونریزی جزئی می شوند.البته پوشیدن پروتزها ممکن است برای خوردن غذا مورد نیاز باشد، اما استفاده از آنها لازم است برای چند روز اول بعد از عمل ایمپلنت دندانی اجتناب شود.

ورزش

در  3-4 روز پس از عمل جراحی، شرکت در فعالیت های ورزشی باید ممنوع شود. ورزش کردن ، سبب افزایش جریان خون و در نتیجه باعث تورم، خونریزی و ناراحتی در اطراف ناحیه ایمپلنت دندان می شود. بعد از اتما دوره ی التیام ، می توان تمرینات ورزشی را دوباره شروع کرد. بسته به ماهیت فعالیت های شما، محافظ دهان / محافظ سر به منظور کاهش هر گونه تاثیر بالقوه ای که می تواند ایمپلنت را آسیب برساند استفاده می شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *