با در نظر گرفتن فواید لمینیت ، مطمئنا معایب آن را فراموش می کنید

با در نظر گرفتن فواید لمینیت ، مطمئنا معایب آن را فراموش می کنید

اکثر شما ،همه بازیگران، موسیقیدانان و دیگر افراد مشهور را در تلویزیون با لبخند های زیبا مشاهده کرده اید. آنها چگونه این لبخندی زیبا بر لبان خود دارند؟ افراد مشهور با دندان های کامل و بدون نقص متولد نمی شوند؛ لبخند های آنها با دندان هایی سفید و درخشان حاصل انجام لمینیت های زیبایی است. ممکن است  خواستن لبخندی زیبا برای شما نیز وسوسه انگیز باشد اما لمینیت ونیرها برای همه افراد مناسب نیست. در اینجا به برخی از مزایا و معایب ونیر ها اشاره شده است  تا شما با در نظر گرفتن این نکات بتوانید تصمیم بگیرید که آیا ونیر های پرسلن ارزش انجام آن را دارند یا نه . ونیرها ها قطعات نازکی از پرسلن هستند که به دندان های جلویی شما بصورت یک قالب چسبانده می شوند تا شما لبخندی زیبا را بر لبان خود تجربه کنید. آنها همچنین می توانند از رزین یا مواد کامپوزیت ساخته شوند.

در هر صورت، هدف ازانجام ونیر لمینیت، تغییر اندازه، رنگ و  یا شکل دندان های شما است. آنها اغلب در موردای از چون موارد زیر استفاده می شوند:

  • دندان هایی که از کانال های ریشه، پر کردن دندان، یا روش های دیگر تغییر رنگ داده اند
  • دندان های شکسته و آسیب دیده
  • دندان های نامنظم شکل
  • دندان های با فاصله
  • و هر مشکل دیگری که در دندانپزشکی منجر به از دست دادن اعتماد به نفس می شود

انواع لمینیت ها (ونیرها)


اگر شما و دندانپزشک تعیین کنید که ونیرها ممکن است یک راه حل مناسب برای رفع عیوب دندان های شما باشند، برای انتخاب آنها انواع مختلفی وجود دارد:

  • لمینیت ونیرهای سرامیکی پرسلن(پورسلین): این نوع از گران ترین، اما به عنوان بهترین نوع ونیر شناخته شده است. ونیرهای سرامیکی بطور سفارشی ساخته می شوند تا به شکل و اندازه طبیعی بر روی دندان های شما قرار گیرند. آنها با استفاده از چسب مخصوص و نور ماوراء بنفش به دندان شما اعمال می شوند.
  • ونیر های کامپوزیت: اینها شبیه به ونیر های پرسلن می باشند، اما مواد ساخته شده برای این نوع از ونیرها ، همان مواد پر کننده حفره های دندانی است. روکش های کامپوزیت معمولا برای رفع شکستگی های جزئی دندان یا بستن فاصله بین دندان استفاده می شود. مواد کامپوزیت ارزان تر از پرسلن است، اما نه کاملا با دوام.
  • ونیرهای فوری: یک گزینه سریعتر ونیرهای فوری می باشند که از پیش ساخته می شوند و معمولا می توانند در زمان مراجعه به دندانپزشک و در خواست مشاوره برای ترمیم دندان شکسته یا افتاده، اعمال شوند. ونیرهای فوری ارزان تر از ونیر های پرسلن هستند، اما از آنجا که آنها از قبل ساخته شده اند، نمی توانند بطور دقیق با دندان های طبیعی شما سازگار باشند.
  • ونیرهای متحرک: اینها جدیدترین عضو خانواده لمینیت ونیر هستند و ترکیبی از ونیرهای پرسلن و فوری می باشند. این ونیربرای مطابقت با دندان های شما بطور سفارشی ساخته شده و می توانند در صورت نیاز برداشته شوند. این گزینه ارزان ترین روکش های لمنیت است، اما نمی توانند گزینه مناسبی برای دندان شکسته و یا افتاده در طولانی مدت باشند.

نکات مثبت: مزایای ونیرهای دندانی


مزایای لمینیت ونیرهای دندانی عبارتند از:

ونیر لمینیت ها می توانند زیبایی ظاهر کلی دهان شما را افزایش دهند

داشتن وینرهای دندانی در مقایسه با ایمپلنت ها، استفاده از بریس(ارتودنسی) و ریتینر های دندان برای طولانی مدت ، می توانند نتایج فوری و بهتری را در زیبایی ظاهر شما داشته باشند. آنها یک سایه روشن به دندان های شما می دهند و دندان های شما را براق جلوه می دهند. ونیرها نیز برای ترمیم های جزئی و مربوط به زیبایی دندان ، مانند تراشه ها، ترک های روی دندان ها و لبه های خالی دندان های شما مناسب می باشند. آنها تقریبا به لکه های رنگی و مواد غذایی مقاوم هستند . از این جهت،ماندگاری سفیدی دندان ها را فراهم می کنند.

آنها فقط برای زیبایی دندان نیستند، در موارد دیگر نیز کاربرد دارند

یکی از واضح ترین فواید ونیرها، استفاده ار آنها بعنوان جایگزینی برای سطوح دندان های آسیب دیده می باشد. آنها همچنین در رفع عیوب دندان مانند تنظیم و اصلاح فاصله بین دندان ها، ترمیم دندان کج و شکسته کمک می کنند.

آنها به اندازه کافی دوام دارند و ماندگاری آنها تا سالها طول می کشد.

یکی از بهترین مزایای لمینیت  ها دوام آنها است. با مراقبت صحیح از ونیر لمینیت ها، داشتن عادات وشیوه زندگی سالم، آنها حتی می توانند به مدت 20 سال بدون نیاز به جایگزینی به آنها،بر روی دندان های شما ماندگار باشند.

نکات منفی: معایب انجام ونیر لمینیت های دندان


معایب ونیرهای دندان شامل موارد زیر می باشد:

آنها می توانند بسیار پر هزینه باشند

گرچه هزینه لمینیت ها ممکن است بسته به مکانی که شما زندگی می کنید، دندان پزشک شما، و اینکه چقدر از  دندان های شما با لمینیت ها پنهان می شوند، مطمئنا این است که انجام روکش های دندانی حتی برای یک دندان در حال حاضر گران است.

آنها سطح حساسیت و شکنندگی دندان ها را افزایش می دهند

حساسیت دندان به درجه حرارت که ممکن است بیش از حد گرم و یا خیلی سرد باشد، می تواند افزایش یابد. هرچند ممکن است این حساسیت فقط در چند هفته اول پس از اتمام این روند رخ دهد. علاوه بر این، وینرهای دندان ممکن است برای سالها دوام داشته باشند، اما ماندگاری آنها به نحوه مراقبت شما از دهان و دندان بستگی دارد. از آنجایی که روکش های پوشیده شده روی دندان های شما دیگر کاملا طبیعی نیستند، ممکن است به جویدن غذای سخت حساس باشند و بنابراین تمایل به آسیب یا شکسته شدن آنها وجود دارد. هنگامی که این اتفاق ناگوار برای شما رخ می دهد، دندان های شما نیاز به جایگزینی کامل کل ونیر دارد و در این صورت، هزینه های شما را دو برابر می کند و وقت بیشتری از شما را می گیرد .

احساس پشیمانی از انجام لمینیت، کارساز نیست

به این دلیل  وقتی تصمیم به انجام ونیر لمینیت گرفته اید، اطمینان حاصل کنید که در مورد آن کاملا مطمئن هستید و می دانید که از انجام آن پشیمان نخواهید شد. دندان های اصلی و طبیعی شما قبلا پالش و تراش خورده است. اگر ونیرهای شما مشکلی داشته باشند، این یک ترمیم آسان نیست، بلکه کل لمینیت دندان بایدتعویض شود.

لمینیت ها برای همه ی افراد مناسب نیستند

به همین دلیل است که شما قبل از گذاشتن ونیر، نیاز به تشخیص دندانپزشک برای بررسی شرایط دندان های خود دارید، زیرا اگر دندان و یا مینای دنداندشما ضعیف یا ناپدید شده باشد، این روش می تواند آسیب بیشتری برای دندان هایتان ایجاد کند.  دانستن این عوامل شما را انجام ونیرهای لمینیت و روکشهای دندانی محروم می کند.

فرآیند لمینیت ونیرها


اکنون که شما  برخی از مزایا و معایب ونیر ها را می دانید و اگر تصمیم به انجام آن دارید، تمام فرآیند ونیر لمینیت می تواند به طور معمول در مطب دندانپزشک انجام شود. دندانپزشک شما با اشعه ایکس از دندان هایی که در حال دریافت ونیر هستند تصویر و عکس می گیرد.

ونیرها در لابراتورهای دندانپزشکی ساخته می شوند و آماده شدن آنها معمولا 2تا 4 هفته بعد از اولین مراجعه ی شما به مطب، طول می کشد. در این بازه ی زمانی که شما منتظر ونیرهای دائمی خود هستید، در صورت لزوم، تا آماده شدن ونیرهای دائمی ،دندانپزشک می تواند از  ونیر های موقت برای شما  استفاده کند.

برای گذاشتن لمینیت، حدود یک میلیمتر از مینای دندان های شما با انجام تراش حذف خواهد شد. حجم این تراش بسیار کمتر از چیزی است که برای پر کردن دندان و یا گذاشتن روکش، انجام می شود. دندان شما در ابتدا، تمیز و سپس پولیش و خراش داده می شود تا اجازه دهد که چسب ونیر به درستی روی استخوان دندان قرار گیرد .در مرحله بعد،دندانپزشک چسب سمنت را به ونیر لمینیت اضافه کرده و روی دندان شما قرار می دهد.  برای گذاشتن سمنت، پرتو نور مخصوصی برای ایجاد یک پیوند و استحکام ونیر استفاده می شود. اکثر دندانپزشکان از شما تقاضا می کنند که یک یا دو  هفته پس از قرار دادن ونیرها، برای بررسی چگونگی تنظیم آنها بر دهان و تعیین هرگونه تنظیمات اضافی در صورت نیاز،به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

مدت ماندگاری لمینیت ونیرها چقدر است؟


آنها می توانند از هفت تا بیست سال به دوام داشته  باشند. در حالی که ونیرها خود بی وقفه و بی جان هستند، دندان یا دندان هایی که به آنها متصل می باشند و حتی  بافت های اطراف لثه در حال رشد بوده و ممکن است تغییر کنند. به عنوان مثال، آب رفتگی سطح لثه ممکن است سطوح ریشه را نمایان سازد. اگر ونیر به طور کلی از دندان شما افتاد، می تواند دوباره به دندان شما متصل شود و اگر لمنیت شما لب پر شود می توانید جایگزین دیگری برای آن داشته باشید.

اگر دندانهای فوقانی شما با ونیرهای پرسلن درمان شده باشند، دندانهای  ردیف پایینی شما یک رنگ متفاوت دارند و یا بیشتر زرد هستند.

این فاکتور مطمئنا در هنگام ارزیابی و طراحی لبخند مورد بحث قرار می گیرد تا همه چیز به خوبی انجام شود . اکثر بیماران معمولا دندان های پایین را با روش های سفید کننده (بلیچینگ) درمان می کنند تا اطمینان حاصل شود که یک روند خوب انجام می شود.

آیا روکش های پرسلن با خوراکی های طبیعی مانند چای و قهوه لکه دار می شوند؟


لمینیت های سرامیکی نباید هرگز لکه دار شوند. با این حال؛ اگر دندان های شما تمایل به لکه دار شدن داشته باشند باید سعی کنید از رفتارهایی که منجر به تغییر رنگ آنها می شوند جلوگیری کنید و آنها را به حداقل برسانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *