بلیچینگ دندان :از بین بردن جرم و لکه ها در کوتاه ترین زمان با لیزر

بلیچینگ دندان از بین بردن جرم و لکه ها در کوتاه ترین زمان با لیزر

طی چند سال اخیر بلیچینگ دندان و سفید کردن آن‌ها با لیزر از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. دندان‌های سفید و سالم و درخشان به خلق لبخندی زیبا و جذاب کمک می‌‌کند. داشتن لبخند زیبا و دندان‌های سفید بر موفقیت فردی و اجتماعی افراد تأثیر می‌گذارد. تعداد بسیار زیادی از تحقیقات نشان داده است که خوش قیافه بودن می‌‌تواند به یافتن شغل بهتر یا ارتقاء شغلی کمک کند. داشتن یک لبخند زیبا و سفید کردن دندان‌ها به کمک بلیچینگ دندان به ویژه سفید کردن آن‌ها توسط لیزر می‌‌تواند به بهبود اعتماد به نفس فرد در زندگی شخصی یا کاری کمک کند. سفید کردن دندان با لیزر یک روش مناسب و ساده برای داشتن دندان‌های سالم و سفید و درخشان است. در مقاله  بلیچینگ دندان از سایت  دندانپزشکی دنتبوک در مورد دوام بلیچینگ اینگونه آمده است:

سفیدی حاصل از بلیچینگ دندان می‌تواند از ۱ تا ۵ سال، بسته به عادت‌های شخصی شما مانند سیگار کشیدن و نوشیدن چای و قهوه، دوام داشته باشد. در این زمان شما می‌توانید عمل بلیچینگ را دوباره انجام دهید. این روش می‌تواند از نظر اقتصادی نیز کم هزینه باشد، زیرا همان گارد دهانی که قبلاً استفاده کرده‌اید، احتمالاً این بار هم قابل استفاده خواهد بود. علاوه بر آن، مدت زمان درمان جدید بسیار کوتاه‌تر از درمان اصلی اولیه خواهد بود.

 سفید کردن دندان با لیزر چیست؟


سفید کردن دندان با لیزر چیست؟

 سفید کردن دندان با لیزر روشی است که با استفاده از ژل قدرتمند سفید کننده دندان، که به کمک اشعه لیزر فعال می‌‌شود، رنگ دندان‌ها را سفید تر و درخشان‌تر می‌کند. سفید کردن دندان با لیزر در مطب دندانپزشک انجام می‌شود. ژل سفید کننده دندان با لیزر که در مطب پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد قوی‌تر از محصولاتی است که در داروخانه فروخته می‌شود.

 مکانیسم اثر بلیچینگ دندان به چه صورت است؟


مکانیسم اثر بلیچینگ دندان به چه صورت است؟

 در اکثر موارد بلیچینگ دندان حاوی یک نوع ماده فعال است که هیدروژن پروکساید یا کاربامید پروکساید نام دارد و غلظت آن ۱۰ تا ۲۲ درصد است. این ماده سفید کننده به رفع لکه‌های عمیق بین دندان و لکه‌های روی سطح آن کمک می‌‌کند. مولکول‌های اکسیژن موجود در این ماده سفید کننده با مولکول‌های تیره و تغییر رنگ یافته در مینای دندان واکنش می‌دهد و پیوندهای شیمیایی که باعث ایجاد لکه‌های دندانی شده است را تجزیه کرده و به رفع آن‌ها می‌‌پردازد. ممکن است لکه‌های دندان به صورت لکه‌های خارجی یا لکه‌های داخلی ایجاد شوند. می‌توان لکه‌های خارجی که روی سطح خارجی دندان ایجاد شده‌اند را به کمک خمیر دندان برطرف کرد اما لکه‌های داخلی دندان را باید با ژل سفید کننده دندان از بین برد. ژل سفید کننده دندان به درون لایه‌های دندان نفوذ می‌کند و به رفع لکه‌های داخلی آن می‌‌پردازد.

 سفید کردن دندان با لیزر چگونه انجام می‌‌شود؟


سفید کردن دندان با لیزر چگونه انجام می‌‌شود؟

 سفید کردن دندان با لیزر در چند مرحله انجام می‌شود:

 • در ابتدا دندانپزشک قبل از شروع کار خود به بررسی علت ایجاد کننده لکه روی دندان می‌‌پردازد.
 • پس از اتمام این مرحله بافت لثه اطراف دندان را به کمک یک ماده چسب مانند می‌‌پوشاند تا ژل سفید کننده دندان با بافت لثه تماس پیدا نکند. این ماده هنگامی‌که روی بافت لثه قرار داده می‌‌شود به شکل مایع یا ژل می‌باشد.
 • پس از اتمام این مرحله پزشک نور لیزر را به بافت لثه هدایت می‌‌کند و ماده چسب مانند روی لثه به سرعت سفت می‌‌شود و به شکل یک لایه محافظ روی لثه قرار می‌گیرد بنابراین فقط مینای دندان به کمک لیزر سفید می‌شود. در صورتی که لثه بیمار عقب رفته و ریشه دندان مشخص شده باشد این ماده می‌‌تواند ریشه دندان را بپوشاند. سپس پزشک از یک گیره پلاستیکی برای ایجاد فاصله بین لب و ناحیه تحت درمان استفاده می‌کند. پس از نصب این گیره پلاستیکی ژل سفید کننده روی سطح دندان قرار داده می‌شود و ماده سفید کننده به طور یکنواخت روی تمام سطوح دندان پخش می‌شود.
 • در این مرحله دندان پزشک دستگاه لیزر را به سمت دندان‌های بیمار هدایت می‌‌کند تا اشعه لیزر بتواند ژل سفید کننده را فعال کند و لکه‌های روی دندان را از بین ببرد. ماده بلیچینگ به درون حفره‌های مینای دندان نفوذ می‌کند و دندان زیر سطح را سفید می‌‌نماید. حفره‌های مینای دندان حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از اتمام کار باز می‌‌مانند و سپس مجدداً سطح دندان توسط مواد معدنی پوشانده می‌‌شود به همین دلیل پزشک از بیمار می‌‌خواهد پس از اتمام کار از نوشیدن شراب قرمز یا نوشابه اجتناب کنند زیرا این محصولات می‌‌تواند باعث تیره شدن مجدد دندان شوند.
 • پس از آنکه ژل سفید کننده فعال شد باید حدود چند دقیقه روی دندان باقی بماند سپس دندان‌ها شسته شوند و مجدداً ژل روی دندان پخش شود و به کمک اشعه لیزر فعال گردد تا یک لایه جدید از ژل بلیچینگ روی سطح دندان تشکیل شود. این فرایند باید سه بار تکرار شود تا نتیجه دلخواه به دست بیاید.
 • پس از آنکه این فرآیند به پایان رسید ژل سفید کننده از روی دندان پاک می‌شود و لایه چسب مانند محافظ لثه برداشته می‌شود. سپس پزشک لایه پلاستیکی را نیز از دهان بیمار خارج می‌کند. افرادی که قصد دارند در طول سال چندین بار دندان‌های خود را سفید کنند می‌‌توانند در فواصل بین سفید کردن دندان با لیزر از روشهای قدیمی‌سفید کردن دندان استفاده کنند.

 آیا بلیچینگ دندان با عوارض و خطراتی همراه است؟


 تعداد کمی از بیماران در حین سفید کردن دندان با لیزر دچار حساسیت موقت دندان می‌شوند، در صورتی که بیمار به کررات از روشهای سفید کننده خانگی دندان استفاده می‌کند دچار حساسیت به گرما یا سرما خواهد شد. با این حال این حساسیت موقت است و یک یا دو روز طول می‌کشد و می‌توان با استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس یا در صورت لزوم استفاده از داروهای ضد التهاب به درمان این مشکل پرداخت. اگر ژل بلیچینگ از ماده چسباننده محافظ لثه عبور کرده و به بافت آن برسد می‌‌تواند باعث التهاب بافت لثه شود معمولاً یک عارضه نادر است. دستورالعمل‌هایی برای بعد از سفید کردن دندان وجود دارد که به شما در برطرف کردن این عوارض کمک می کنند.

 مزایای استفاده از سفید کردن دندان با لیزر چیست؟


مزایای استفاده از سفید کردن دندان با لیزر چیست؟

 مزایای استفاده از سفید کردن دندان با لیزر به شرح زیر می‌باشد:

 • فورا باعث سفید و درخشان شدن دندان می‌‌شود: سفید کردن دندان با لیزر می‌‌تواند به سرعت باعث بهبود لبخند بیمار شود و ظاهر دندان‌ها را در مدت کوتاهی بهبود ببخشد. امروزه این روش در میان افرادی که قصد دارند به سرعت دندان‌های خود را سفید کنند و لبخند زیبایی داشته باشند محبوبیت بالایی دارد.
 • باعث بهبود اعتماد به ‌نفس بیمار می‌شود: سفید کردن دندان با لیزر باعث بهبود اعتماد به‌ نفس بیمار می‌‌شود زیرا زیبایی ظاهری تاثیر بسزایی در اعتماد به نفس بیمار می‌گذارد. اگر دندان‌های بیمار تیره باشد یا لکه روی سطح آن تشکیل شده باشد همیشه از لبخند زدن به طور کامل خودداری می‌کند زیرا از دیده شدن لکه‌های روی دندان خود شرم دارد.
 • سفید کردن دندان با لیزر به زیباتر شدن فرد کمک می‌کند: اکثر افراد ترجیح می‌‌دهند با کسی معاشرت کنند و رابطه عاطفی برقرار نمایند که دندان‌های او سفید است و ظاهری جذاب دارد. بنابراین وجود لکه روی دندان از جذابیت افراد می‌خواهد.
 • سفید بودن دندان‌ها نشان دهنده سالم بودن سبک زندگی است: سالم و سفید بودن دندان‌ها از مشخصات افرادی است که سبک زندگی و عادات سالمی دارند. به علاوه تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر نشان داده است که سالم بودن دندان‌ها و حفظ سلامت دهان بر سلامت عمومی افراد تأثیر می‌‌گذارد.
 • باعث می‌‌شود فرد ظاهری دوستانه داشته باشد: ظاهر افرادی که دندان‌های سفید دارند در مقایسه با افرادی که روی دندان‌های آن‌ها لکه تشکیل شده و تیره است دوستانه‌تر است و جوان‌تر به نظر می‌رسند.
 • روشی مناسب و کم هزینه برای بهبود ظاهر است: سفید کردن دندان با لیزر در مقایسه با سایر روش‌ها ارزان‌تر است. معمولاً هزینه انجام این روش در اکثر مطب‌های دندانپزشکی متغیر است.
 • این روش فاقد عوارض جانبی است: سفید کردن دندان‌ها با لیزر فاقد هرگونه عوارض جانبی خطرناک است. ممکن است پس از درمان بیمار دچار حساسیت خفیف شود اما می‌‌توان با مصرف داروهای ضد التهاب ادویل یا الول این مشکل را کنترل کرد. سفید کردن دندان باعث آسیب رساندن به مینای آن نمی‌‌شود و فقط به برطرف کردن لکه‌های دندان و سفید کردن مینای آن می‌‌پردازد.

 تفاوت سفید کردن دندان‌ها با لیزر و سفید کردن دندان‌ها با روش قدیمی‌در منزل چیست؟


 سفید کردن دندان‌ها با لیزر در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود. محصولی که دندان پزشک استفاده می‌کند قوی‌تر از محصولات موجود در داروخانه است و در نتیجه باعث ایجاد نتایج بهتر می‌‌شود و در مقایسه با سایر روشهای قدیمی که در منزل مورد استفاده قرار می‌‌گرفت به سرعت دندان‌ها را سفید می‌کند. نتایج حاصل از سفید کردن دندان با لیزر فورا پس از اتمام درمان در مطب دندانپزشک قابل مشاهده است. در این روش دندانپزشک پس از قراردادن چسب محافظ لثه و سفت کردن آن با اشعه لیزر به سفید کردن دندان‌های بیمار می‌‌پردازد. در یک روش دیگر دندانپزشک ابتدا قالب دندان‌های بیمار را تهیه می‌‌کند سپس ژل سفید کننده دندان را روی قالب می‌گذارد و در مرحله بعدی آن را به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در دهان بیمار قرار می‌دهد تا ژل به سفید کردن دندان بپردازد و نتایج دلخواه را ارائه دهد.

 هزینه سفید کردن دندان با لیزر چقدر است؟


 هزینه سفید کردن دندان با لیزر در مطب دندانپزشکان مختلف متفاوت است بنابراین بهتر است بیماری قبل از هر کاری از هزینه درمان آگاه شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *