درصد برتری ایمپلنت (کاشت دندان) بیشتر است یا بریج ( پل دندان)

دندان

اگر یک یا چند دندان طبیعی خود را از دست داده‌اید، مهم است که در اسرع وقت بهترین راه برای جایگزینی آنها را تعیین کنید. جایگزینی دندان از دست رفته نه تنها به داشتن لبخند زیبا و بازیافتن اعتماد به نفس شما کمک می‌کند، بلکه اثرات منفی که از دست رفتن دندان بر لثه‌ها، فک و دندان‌های باقیمانده می‌گذارد؛ مانند تغییر شکل دندان‌ها، دشواری صحبت کردن، تغییر در نحوه جویدن (گاز زدن) و افزایش خطر پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال، را کاهش می‌دهد.

راهنمایی‌های زیر با مقایسه پل‌های دندانی و ایمپلنت‌های دندانی (دو گزینه از محبوب‌ترین راه‌های موجود برای جایگزینی دندان) و مقایسه مزایا و معایب آن‌ها، به شما آگاهی می‌دهد تا بتوانید بهترین گزینه را با توجه به وضعیت خود، برای درمان تعیین کنید.

پل دندانی ثابت چیست؟


پل دندانی

بریج یا پل یکی از رایج‌ترین راه‌های جایگزینی دندان است که می‌تواند یک یا چند دندان از دست رفته را جایگزین کند. در معنای لغوی روی شکاف‌هایی که درنتیجه ازدست رفتن دندان باقی مانده‌اند، پُل می‌زند. پل ثابت به ‌صورت دائمی به جای دندان جاسازی می‌شود و تنها می‌تواند توسط دندانپزشک شما برداشته شود. بریج شامل یک یا چند دندان مصنوعی در وسط است که «پونتی» نامیده می‌شوند (یکی به ازای هر دندان از دست رفته) و یک یا چند تاج متصل به دندان که «آلبوتمنت» نامیده می‌شوند و در طرفین دندان‎ها قرار می‌گیرند. پونتی‎ها (ساخته شده از پرسلن، طلا، زیرکونیا، آلياژ فلز و …) شکاف را پر می‌کنند؛ درحالی‌که دندان‌های مجاور به دندان‌های طبیعی متصل می‌شوند و پل را در جای خود نگه می‌دارند.

جایگزین دیگر، پل مریلند (یا رزین باند) است. این بریج ها مانند انواع دیگر، قدرتمند یا دائمي نیستند، بنابراین اگر در معرض نیروی بیش از حد یا ساییدگی و پارگی قرار بگیرند،   پوسیده می‎شوند یا می‎افتند. با اینحال این مسئله چندان مهم نیست زیرا پروتزها می‌توانند به راحتی تمیز و جای گذاری مجدد شوند. مزیت دیگر آن این است که بر خلاف بریج‌های سنتی، نیاز چندانی به تغییر دندان‌های تکیه‌گاه ندارند.

اگر نیاز دارید بیش از سه دندان متوالی را جایگزین کنید، بهتر است دندان مصنوعی جزئی یا غیر ثابت را انتخاب کنید. اگر نتوان دو تاج را در دو طرف یک شکاف قرار داد، می‌توان از یک پل پایه استفاده کرد. این نوع بریج توسط یک یا دو تاج (با توجه به میزان پشتیبانی مورد نیاز یا طول بریج) محکم شده و تنها در یک طرف شکاف قرار می‌گیرد.

روش

روش

برای اتصال پل به دندان‌های طبیعی مجاور، باید دندان‎های طبیعی ساییده و تراشیده و کوتاه شوند، تا بتوان فضایی برای اتصال تاج و همسطح شدن آن با سایر دندان‌ها ایجاد کرد. سطح کافی باعث قوی‌تر شدن اتصال می‌شود. دندان‌های طبیعی باید نسبتاً سالم باشند (از لحاظ ساختاری کامل و بدون شکستگی). بزرگترین ایراد این فرایند، همین است که تراشیدن دندان برگشت پذیر نیست. هنگامی که دندان‌های طبیعی تراشیده می‌شوند، دیگر نمی‌توانند به عنوان دندان‌های معمولی مورد استفاده قرار بگیرند.

ایمپلنت دندانی چیست؟


ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی یک ریشه دندان مصنوعی ساخته شده از تیتانیوم است که به فک متصل می‌شود و از یک تاج پشتیبانی می‌کند. کلیه مراحل ایمپلنت در بازسازی کامل یک یا دو فک شامل 9 جلسه میباشد که در کارهای کوچک تا چند دندان میتواند به 3 تا 4 جلسه کاهش یابد. پس از قرار گرفتن ایمپلنت در استخوان فک، از طریق یک عمل جراحی کوتاه، ایمپلنت باید با استخوان فک پیوند پیدا کند؛ به طوری که محکم در موقعیت خود قرار بگیرد.

هنگامی که فرآیند ادغام، جوش یا پیوند، کامل می‌شود (که می‌تواند سه تا چهار ماه به طول بیانجامد) یک اباتمنت به ریشه متصل می‌شود. اباتمنت در بالای خط دندان قرار می‌گیرد و سطحی که تاج دندان به آن متصل می‌شود را فراهم می‌کند.

دو یا چند ایمپلنت دندانی را می‌توان برای ایجاد یک بریج ایمپلنت پشتیبانی شده، استفاده کرد.

مزایا و معایب پل‌ها


مزایای انتخاب یک پل عبارتند از:

  • بسیار طبیعی به نظر می‌رسند: آنها می‌توانند برای بهبود رنگ و شکل دندان‌ها جایگزین شده، یا آن‎ها را بپوشانند. پورسلین‎های جدید بسیار پیچیده هستند و یک تکنسین دندان بسیار ماهر می‌تواند پلی بسازد که تقریباً به شفافیت دندان‎های طبیعی بوده و سایه‎های متعدد موجود در دندان‎های طبیعی را تقلید کند.
  • روش جایگذاری ساده: پل‎ها یک راه حل بسیار رایج برای جاگذاری دندان‌های از دست رفته و یک روال بسیار معمول برای بسیاری از دندانپزشکان هستند.
  • ریسک کم: اگر جاگذاری پل با شکست مواجه شود، می‌توان بدون دردسر و سریع تاج و پونتی را جایگزین کرد.
  • سرعت: کل فرایند معمولا چند هفته طول می‌کشد.

معایب این روش عبارتند از:

  • آسیب رساندن به دندان‌های طبیعی: آماده سازی جایگذاری، شامل حذف مقدار قابل توجهی از ساختار دندان‌های مجاور است. هنگامی که این کار انجام شود این دندان‌ها هرگز نمی‌توانند دوباره و به شکل دندان‌های معمولی مورد استفاده قرار گیرند و همیشه باید تاجگذاری شوند.
  • افزایش ریسک ایجاد حفره و فرسایش دندان: حذف برخی از ساختارهای دندان باعث افزایش خطر پوسیدگی و نیاز به درمان کانال ریشه در آینده می‌شود.
    پل‌ها باید به صورت دوره‌ای جایگزین شوند (معمولاً هر ۵ تا ۷ سال)

مقایسه پل‌ها با ایمپلنت‌ها


هنگام تصمیم‌گیری درباره انتخاب پل یا ایمپلنت دندانی، عوامل زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

مدت زمان عمر

ایمپلنت‌هایی که به خوبی مراقبت شوند، برای سال‌های بسیاری باقی می‌مانند و به طور معمول برای بیمارانی که ۴۵ سال یا بیشتر دارند مادام العمر هستند. به علت سایش و یا فرسایش طبیعی، تاج ایمپلنت باید هر ۱۰ تا ۱۵ سال جایگزین شود. اما خود ایمپلنت به طور دائم، بجز در صورت رخ دادن شرایط غیرقابل کنترل مانند سوانح و بیماری‌ها، باقی خواهد ماند. معمولاً پل‌ها باید به صورت دوره‌ای )هر ۵ تا ۷ سال) جایگزین شوند اما با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانند تا ۱۰ سال نیز باقی بمانند.

بهداشت دهان و دندان دراز مدت

تحلیل رفتن بافت استخوان و لثه در زیر پل دندانی و در جایی که دندان، از دست رفته یا کشیده شده است؛ رخ می‌دهد که می‌تواند تاثیر زیادی روی دندان‌های مجاور داشته باشد. اما ایمپلنت با تحریک ناحیه اطراف با نیروی تولید شده هنگام جویدن باعث حفظ استخوان و لثه می‌شود و ریشه دندان طبیعی را شبیه سازی می‌کند.

بهداشت دهان و دندان

نوع ویژه‌ای از نخ دندان و دیگر ابزارهای بهداشتی دندان برای تمیز کردن حاشیه یا زیر پل‌ها ضروری است و محل آن را از پلاک پاک می‌کند. کاشت ایمپلنت نیز نیاز به بهداشت دهان و دندان دارد اما می‌توان آن را مانند یک دندان معمولی مسواک زد.

ظاهر

پل‌های مدرن بسیار طبیعی به نظر می‌رسند، اما باعث از بین رفتن بافت استخوان و لثه در طول زمان می‌شوند. شکاف زیر پونتی‎ها می‌تواند باز شود. ایمپلنت بالاترین کیفیت زیبایی را دارد. تاج آن از لثه خارج شده و دقیقاً مشابه دندان طبیعی است.

مدت زمان جاگذاری

پل‌ها از زمان شروع تا پایان، طی دو یا سه جلسه و در طول چند هفته تکمیل می شوند. برای کاشت ایمپلنت ها باید چندین بار و حدود 3 تا 6 جلسه به دندان‌پزشک مراجعه کرد و در بعضی موارد نیاز به پیوند استخوان و سینوس لیفت نیز وجود دارد.

حالا تصمیم بگیرید، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟


ایمپلنت

 در صورتی که کاندید مناسبی برای کاشت و ایمپلنت دندان باشید، و بتوانید از پس هزینه آن نیز بربیایید، بهترین گزینه است. ایمپلنت‎ها روشی طولانی مدت برای جایگزینی دندان‎ها هستند و از لحاظ زیبایی، بهترین نتیجه را به دست می‎دهند. گران هستند، اما بهترین روش موجود برای ترمیم دندان هستند و در بلندمدت هزینه کمتری دارند، زیرا لازم نیست به اندازه پل‎های دندانی جایگزین شوند. علاوه بر این، ایمپلنت بافت استخوان فک و لثه را حفظ می‌کند و نیازی به دندان‎های سالم به عنوان تکیه‌گاه نخواهد داشت.

پل (بریج)

اگر به دنبال یک راه حل سریع هستید و می‎خواهید از جراحی اجتناب کنید، گذاشتن پل‌ بهترین راه است. جراحی ایمپلنت برای همه مناسب نیست. در افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند که سیستم ایمنی بدنشان یا سرعت بهبودی آن‌ها را به خطر می اندازد، احتمال زیادی وجود دارد که کاشت ایمپلنت به شکست بیانجامد. در این شرایط، پل دندانی نتایج قابل پیش‌بینی‌تر و مثبت‌تری خواهد داشت. اگر بخواهید از جراحی تهاجمی اجتناب کنید یا ترجیح می‎دهید به جای چند ماه، در عرض چند هفته دندان‎های جایگزین خود را داشته باشید، گذاشتن بریج گزینه بسیار خوبی است.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *