سوالات متداول زیبایی دندان با انجام لمینت،بریج،کامپوزیت و …

سوالاتی درباره ترمیم همرنگ دندان


چنانچه درباره روش‌های مورد استفاده در زیبایی دندان سوالی دارید می‌توانید پاسخ سوالات خود را در این صفحه پیدا کنید. احتمالا سوالات بسیار زیادی در ذهن دارید که تاکنون پاسخی برای آنها نیافته‌اید.هم چنین می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین درمان را انتخاب کنید، دکتر مرادخانی یکی از دندانپزشکان زیبایی تهران  می گویند:” تمام گزینه‌های مناسب برای زیبا کردن دندان در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. ابتدا دندان لک شده، شکسته، ساییده شده و حتی دندان کج و نامنظم برای سفید شدن بررسی می شود، بعد از تکمیل فرآیند سفید کردن، می‌توان ارزیابی بهتری جهت زیبا کردن و بهبود لبخند فرد انجام داد. برای مثال، اگر فرد دچار بیماری لثه باشد، یا دندان روکش شده باشد، سفید کردن دندان تکنیک مناسبی برای دندان وی نخواهد بود. اگر بلیچینگ دندان برای بهبود لبخند شما کافی بود، دیگر نیازی به تکنیک‌های گران تر دندانپزشکی زیبایی نخواهد بود.”

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ

واژه باندینگ برای توصیف روش‌هایی استفاده می‌شود که در آنها کامپوزیت‌ها و رزین‌های دندانی همرنگ دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تغییر شکل‌ و رنگ‌ دندان‌ها و همچنین کم کردن فواصل نامتناسب بین آنها می‌توان از تکنیک‌های باندینگ مستقیم استفاده کرد. از این تکنیک‌ها همچنین می‌توان برای ترمیم دندان‌های شکسته و لب‌پر یا حتی پوشاندن لکه‌های ناخوشایند  استفاده کرد. برخلاف روکش‌ها، در باندینگ مستقیم مقدار بسیاری کمی از دندان تراش داده می‌شود.

باندینگ چه مدت دوام دارد؟

کامپوزیت باند شده  به طور متوسط دوامی 8-4 ساله دارد و بسته به اینکه چطور کارگذاشته شود، در کجای دهان مورد استفاده قرار گیرد و همچنین چطور نگه‌داری شود ممکن است عمر بیشتری هم داشته باشد. در صورت لزوم با گذشت زمان امکان باندینگ مجدد وجود دارد.

کانتورینگ زیبایی چیست؟

کانتورینگ زیبایی(کانتورینگ مجدد) عبارتست از شکل‌دهی مجدد به دندان‌های خود بیمار. در این فرآیند به منظور ایجاد یک ظاهر خوشایندتر مقادیر بسیار کمی از ساختار دندان تراشیده می‌شود. نواحی لب‌پر یا شکسته صاف شده و لبه‌ها و زوایای خاصی به صورت گرد یا مربع در می‌آیند تا ظاهر لبخند فرد را بهتر کند.

کانتورینگ زیبایی چه کاری می‌تواند برای فرد انجام دهد؟

کانتورینگ می‌تواند در دندان‌ها ردیف‌شدگی بهتری ایجاد کرده یا ظاهری مردانه‌تر یا زنانه‌تر ایجاد کند. این‌کار گاهی اوقات برای جلوگیری از بدتر شدن نواحی لب‌پر انجام می‌شود. کانتورینگ مجدد دندان معمولا بدون ایجاد هیچگونه درد و ناراحتی برای بیمار و همچنین بدون نیاز به هیچگونه بیحسی انجام می‌شود. اغلب برای ایجاد یک لبخند زیبا، این کار به عنوان یک رویه بسیار محافظه‌کارانه و ارزان‌قیمت همزمان با  تکنیک  سفید کردن دندانها انجام می‌شود.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت

ایمپلنت ‌های دندان نوعی لنگر فلزی کوچک هستند که به منظور نگه‌داشتن پروتز دندان در استخوان فک زیر بافت لثه قرار می‌گیرد. بر خلاف سایر انواع روش‌های جایگزینی دندان مانند بریج‌های ثابت یا پروتزهای متحرک که به باقیمانده دندان متصل می‌شوند ایمپلنت‌های دندانی در واقع داخل استخوان فک و زیر بافت لثه کارگذاشته می‌شود. این ایمپلنت‌ها معمولا از آلیاژی به نام تیتانیوم که کاملا با بدن سازگار است ساخته می‌شوند و سپس دندان‌های مصنوعی که ظاهری شبیه دندان‌های طبیعی دارند به ایمپلنت‌ها متصل می‌شوند. به واسطه پدیده‌ای به نام استئواینتگریشن- به این معنا که ایمپلنت جزئی از استخوان می‌شود- این لنگرها یک پایه قوی فراهم می‌کنند که این امکان را برای فرد فراهم می‌کند که با وجود دندان‌های کشیده شده بتوانند به راحتی غذا را بجود.

چه کسانی به ایمپلنت نیاز دارند؟

هر کسی که دندان خود را به هر دلیلی از دست داده و در غذاخوردن مشکل دارد یا می‌خواهد ظاهر یا طرز حرف زدن خود را بهتر کند یک کاندید برای کارگذاشتن ایمپلنت دندان است. ایمپلنت‌ها زمانی‌که استفاده از پروتزهای متحرک مشکل یا غیرممکن است می‌توانند یک راه‌حل باشد. بخش‌هایی از فک که به علت تصادف، بیماری یا نقائص تولد از بین رفته‌اند می‌تواند با استفاده از ایمپلنت‌ها بازسازی شود.

بریج چیست؟

بریچ

 زمانی که یک یا دو دندان از دست می‌روند یا می‌افتند  دندان‌های کناری ممکن است تغییر مکان دهند. دندان‌هایی که از جای طبیعی خود خارج شده‌اند اغلب بیشتر در معرض پوسیدگی و بیماری لثه قرار دارند. به علاوه، حرکت دندان‌ها منجر به تغییرات در بایت بیمار می‌شود که نتیجه آن ایجاد فشار روی فک‌ها، عضلات، دندان‌ها و مفاصل گیجگاهی-فکی(TMJ) است. با گذشت زمان این فشار توانایی فرد برای جویدن را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است حتی ظاهر چهره او را بسته به اینکه چه تعداد دندان و در چه قسمت‌هایی از دهان از بین رفته‌اند تغییر دهد. بنابراین پر کردن این فضاهای خالی بسیار اهمیت دارد.

آیا بریج دائمی است؟

دو روش برای جایگزین کردن دندان‌های افتاده وجود دارد: ثابت و متحرک. بریج(بریج دندان) یک روش جایگزینی دائم یا ثابت است در حالیکه پروتز یک جایگزین متحرک است. بریج شامل دندان‌های جایگزین(یکی یا بیشتر) است که با استفاده از روکش‌ به دندان‎‌های مجاورمتصل می‌شوند.

برای انجام این کار دو جلسه یا بیشتر ویزیت لازم است. در ویزیت اول، دندان‌های مجاور تراشیده می‌شوند، یک قالب تهیه شده و برای ساخت به لابراتوار فرستاده می‌شود. در جلسه دوم، بریج جا انداخته شده و به صورت دائم در دهان قرار داده می‌شود. مانند روکش‌ها، بریج‌ها از انواع مختلفی از مواد بر اساس استحکام و زیبایی‌شان ساخته می‌شوند. اگرچه بهتر است قبل از شروع درمان با دندانپزشک خود مشورت کنید اما برای جایگزینی دندان روش‌های ترمیمی ثابت ترجیح داده می‌شوند.

 پرکردگی غیرهمرنگ دندان قابل مشاهده است، چه گزینه‌های دیگری برای فرد دسترس است؟

پرکردگی‌های طبیعی به رنگ دندان (پر کننده های همرنگ دندان) به صورت گسترده مورد قبول قرار گرفته‌اند و اغلب به جای ترمیم‎‌های فلزی در جاهایی که زیبایی کار یک دغدغه است مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی مطالعاتی وجود دارند که نشان می‌دهند در برخی موارد استفاده از مواد همرنگ دندان مشخصی می‌تواند باعث استحکام دندان شود که این ویژگی این مواد را گزینه بهتری نسبت به آمالگام (از جنس فلز ) معرفی می‌کند. دو نوع پایه از ترمیم‌های همرنگ دندان وجود دارد: کامپوزیتی و سرامیکی

ترمیم کامپوزیتی چیست؟

سالهای زیادی است که ازکامپوزیت‌ها برای ترمیم دندان استفاده می‌شود، اگرچه در طول این مدت ترکیب شیمیایی آنها تغییر کرده و به صورت نمایی بهتر شده است. ترکیب عوامل باندینگ مورد استفاده در ساخت کامپوزیت نیز بسیار تغییر کرده‌اند. به خاطر این بهبودها، استفاده از کامپوزیت‌ها توسط دندانپزشکان به صورت گسترده مورد قبول و پذیرش قرار گرفته است و کاربردهای متعددی پیدا کرده است. کامپوزیت‌ها  برای نزدیک کردن فاصله‌های بین دندانی ناخوشایند، بهتر کردن شکل، اندازه و رنگ دندان، جایگزین کردم یک ترمیم آمالگام ناخوشایند، پوشاندن نواحی ساییده یا فرسوده شده دندان(معمولا در خط لثه) و همچنین لک‌های روی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کامپوزیت‌ها همچنین برای محافظت از نواحی حساس به گرما و برای ترمیم و تقویت دندان شکسته به کار می‌روند.

لمینت چیست؟

لمینت

به وسیله  لمینت (لمینیت) قسمت مورد مشاهده دندان‌ها در جلوی دهان پوشانده می‌شوند. کارگذاشتن لمینت‌ها بسیار شبیه جاگذاری ناخن‌های مصنوعی روی ناخن‌های طبیعی هستند. لمینت‌ها برای بهبود شکل و رنگ دندان‌ها و همچنین نزدیک کردن فضاهای بین دندانی و برای پوشاندن لکه‌های بزرگ مانند مواردی که توسط تتراسیکلین ایجاد می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت بین لمینت‎‌های مستقیم و غیر مستقیم

دو نوع لمینت وجود دارد: مستقیم و غیر مستقیم. لمینت مستقیم در یک جلسه و با استفاده از کامپوزیت یا ماده‌ای از جنس پلاستیک انجام می‌شود. لمینت‌های غیرمستقیم معمولا در دو جلسه ویزیت انجام می‌شوند و نیاز است تا یک لابراتوار فرم نهایی را بسازد. لمینت غیرمستقیم می‌تواند از جنس یک ماده کامپوزیتی یا اغلب اوقات ماده‌ای از جنس پورسلین باشد. به دلیل پیشرفت در مواد پورسلینی و مواد متصل کننده به کار رفته برای کارگذاری آنها  اغلب به جای روکش‌ها  از این مواد استفاده می‌شود. چرا که  در این روش با حداقل تراش دندان، ظاهر لبخند طبیعی‌تری ایجاد می‌شود.

لمینت‌ها چقدر دوام دارند؟

انواع بسیار زیادی از واریاسیون‌های مختلف از پورسلین‌ها وجود دارد که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند و باید در مورد آنها با دندانپزشک مشورت کرد. معمولا، پورسلین‌ها حدود 15 سال دوام دارند. (ماندگاری ونیر) اگرچه با نگهداری و مراقبت صحیح مدت بیشتری نیز ممکن است دوام بیاورند. لمینت‌های پورسلینی به راحتی لک نمی‌افتند، نور را منعکس می‌کنند و به عنوان محکم‌ترین و در ظاهر طبیعی‌ترین مواد به کار رفته در ترمیم شناخته می‌شوند.

سفید کردن دندان(بلیچینگ) چیست و آیا بیخطر است؟

سفید کردن دندان(بلیچینگ) یک روش محافظه‌کارانه و غیرتهاجمی برای ایجاد یک لبخند جذابتر است. با بالا رفتن سن یا تماس با مواد ایجاد کننده لکه ممکن است دندان‌ها ظاهری غیرجذاب و تیره‌تر پیدا کنند. این تغییر رنگ می‌تواند به دلیل مصرف تنباکو، قهوه یا چای، آب‌ میوه‌ها ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عوامل ژنتیکی و پیر شدن اتفاق بیافتد.

سفیدکردن دندان چطور انجام می‌شود؟

دو روش به صورت رایج برای سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد: در منزل و در مطب

  • در هر دو روش با مشورت با دندانپزشک تصمیم گرفته می‌شود که فرد بلیچینگ انجام دهد یا خیر.
  • روش درمنزل محبوب‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش است. روش در مطب این امکان را برای دندانپزشک فراهم می‌آورد که که غلظت بالاتری از ماده سفیدکننده را روی دندان‌های فرد استفاده کند.
  • در روش در منزل، غلظت‌های مختلف سفیدکننده 5-1 بار در روز به مدت 14-10 روز مورد استفاده قرار می‌گیرند. دفعات مصرف و طول دوره را دندانپزشک بر اساس نیاز بیمار تعیین می‌کند. چنانچه دندان‌ها به گرما یا سرما بیش از حد حساس شوند باید یک ماده حساسیت زدا به صورت یک روز در میان مصرف شود. با این روش نتایج دلخواه حاصل می‌شود.
  • در روش در مطب، به منظور جلوگیری از آسیب به بافت لثه به علت استفاده از غلظت‌های بالاتر ماده سفیدکننده بافت لثه پوشانده می‌شود. سپس بلیچ بوسیله نور با دانسیته بالا یا لیزر فعال می‌شود. این روش در جلسات ویزیت جداگانه تکرار می‌شود و نسبت به روش‌ در منزل کم هزینه‌تر است.
  • بیشتر بیماران پس از 5-1 سال بسته به عادات و تمایلات شخصی نیاز به درمان مجدد خواهند داشت.

پلاک چیست؟

بسیاری از غذاهایی که فرد مصرف می‌کند باعث می‌شود باکتریهای موجود در دهان اسید ترشح کنند. غذاهای غنی از شکر مانند کلوچه و شکلات تنها عوامل دخیل نیستند. مواد حاوی نشاسته مانند نان، کراکر و غلات نیز باعث تولید اسید می‌شوند. چنانچه اغلب اوقات اسنک مصرف می‌کنید در طول روز در معرض حمله اسید به دندان قرار دارید. پس از حملات متعدد اسید، دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند. پلاک‌ها نیز موادی تولید می‌کنند که باعث التهاب لثه، قرمزی، حساسیت به لمس یا خونریزی از لثه می‌شود. پس از مدتی لثه‌ها به عقب می‌روند. حفره‌هایی ایجاد می‌شود که با باکتریها و چرک و عفونت بیشتر پر می‌شوند. چنانچه لثه‌ها تحت درمان قرار نگیرند استخوان اطراف دندان تخریب می‌شود. دندان‌ها ممکن است شل شوند یا نیاز باشد کشیده شوند. در حقیقت بیماری لثه دلیل اصلی از دست رفتن دندان‌ها در بزرگسالان است. یک راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و محدود کردن مصرف اسنک‎‌های میان‌وعده است. چنانچه تمایل به خوردن اسنک دارید مواد غذایی مغذی مانند سبزیجات خام، ماست ساده، پنیر یا یک تکه میوه را جایگزین کنید.

چطور دندان‌ها را مسواک بزنیم؟

مسواک را در زاویه 5-4 درجه لثه‌های خود قرار دهید. با حرکت آرام و کوتاه(به اندازه پهنای دندان) مسواک را به جلو و عقب حرکت دهید. سطح بیرونی و داخلی دندان‌ها و همچنین  سطح جونده  دندان را مسواک بزنید. با حرکات آرام به سمت بالا و پایین سطح داخلی دندان‌های جلویی را هم مسواک بزنید. برای از بردن باکتریها و بوی بد دهان زبان خود را نیز مسواک بزنید.

چطور نخ دندان بکشید؟

حدود 45 سانتی‌متر نخ دندان را جدا کرده و بیشتر آن را اطراف یکی از انگشتان میانی خود بپیچانید. باقیمانده نخ دندان را اطراف همان انگشت در دست دیگر بپیچید. نخ دندان را به محکمی بین شست‌ها و انگشتان سبابه خود نگه دارید و آن را با حرکات مالشی آرام بین دندان‌ها هدایت کنید. هرگز نخ دندان را خیلی محکم به لثه‌ها نکشید. زمانی‌که نخ دندان به خط لثه رسید آن را به شکل حرف C درآورید و به آرامی در فواصل بین لثه و دندان بلغزانید. به آرامی نخ دندان را با حرکت به سمت بالا و پایین به اطراف دندان‌ها بکشید. این کار را روی همه دندان‌های خود تکرار کنید. سطح پشتی دندان‌های آخر خود را از قلم نیندازید. افرادی که مشکلات در استفاده از نخ دندان دارند ممکن است ترجیح دهند از نوع دیگری از تمیزکننده‌های بین دندانی مانند مسواک‌های مخصوص و خلال دندان استفاده کنند. برای اجتناب از آسیب رساندن به لثه حتما قبل از استفاده از هر یک از این ابزار با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آیا استفاده از دندان‌های مصنوعی طرز حرف زدن فرد را تغییر می‌دهد؟

ممکن است تلفظ برخی کلمات نیاز به تمرین داشته باشد و با صدای بلند خواندن و تکرار کلماتی که در تلفظ آنها مشکل دارید ممکن است کمک کننده باشد. چنانچه زمانی‌که حرف می‌زنید دندان‌های شما به هم می‌خورد آرام‌تر صحبت کنید. ممکن است احساس کنید که زمانی که می‌خندید، سرفه می‌کنید یا لبخند می‌زنید دندان‌های مصنوعی شما گاهی اوقات سر می‌خورند. دندان‌های مصنوعی را با یک روی هم فشار دادن آرام و بلعیدن به سرجای خود برگردانید. اگر هنوز در حرف زدن مشکل دارید این مسئله را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.