فرق لمینت دندان(ونیر) با کامپوزیت در زیبایی لبخند چیست؟

فرق لمینیت دندان(ونیر) با کامپوزیت در زیبایی لبخند چیست؟احتمالا محبوب ترین روش انتخابی برای زیبایی دندان‌ها در دنیا، استفاده از لمینت می‌باشد. ده‌ها میلیون نفر توانسته‌اند تنها با چند بار مراجعه به دندانپزشک، به لبخندی دلخواه آنهاست دست یابند. بسیاری از مردم لمینیت را دوست دارند، اما نمی‌خواهند دندان‌هایشان دچار تغییرات زیاد شود. به طور سنتی دندان ها باید آماده شوند تا بتوان از لامینت استفاده کرد، اما در طول سال‌های اخیر، تکنولوژی و مواد پیشرفته تر شده اند تا جایی که در بعضی موارد ممکن است دندان‌های شما قبل از استفاده از ونیر نیاز به آماده شدن نداشته باشند. این بدان معنی است که روش‌های تهاجمی کمتری برای رسیدن به این لبخند کامل و زیبا مورد نیاز است. در این مقاله، گزینه‌های مختلف موجود مانند روکش‌های کامپوزیتی و لومینرها مورد بحث قرار خواهند گرفت.

کامپوزیت


کامپوزیت

یک روکش کامپوزیتی از مواد پرکننده رزین کامپوزیت ساخته شده است. این روکش در سراسر سطح جلویی دندان قرار داده می‌شود تا زیبایی ظاهری آن را بهبود بخشد. این روکش ارتفاع، شکل و سفیدی دندان را تغییر می‌دهد. روکش‌های کامپوزیت اغلب در یک جلسه روی دندان سوار می‌شوند. دندانپزشک سطح دندان را با اسید نرم تر می‌کند و سپس یک ماده وصل کننده (چسب) را بر روی دندان قرار می‌دهد. سپس مواد کامپوزیتی را در لایه‌های نازک ساخته و به تدریج دندان را به صورت مورد نیاز تغییر می‌دهد. سرعت کار در هر مرحله با استفاده از یک لامپ خاص افزایش می‌یابد. پوشش های کامپوزیت در بهبود بسیاری از مشکلات دندانی بسیار عالی هستند زیرا:
• دندان‌های خرد شده را می‌توان با ونیرهای کامپوزیتی تثبیت کرد.
• دندان‌های بدشکل را می‌توان با ونیرهای کامپوزیتی بهتر کرد و دندان‌های زشت را پنهان کرد.
• دندان‌های نامرتب : اگر دندان‌ها از ردیف خود خارج شده یا به هم نزدیک باشند، وینرهای کامپوزیت جایگزینی برای ارتودنسی یا استفاده از بریس می‌باشند.
• دندان‌های دارای فاصله و فضای خالی : ونیرهای کامپوزیت در بستن شکاف بین دندان‌ها بسیار عالی هستند. فضای خالی بین دندان‌ها را می‌توان با ونیر کامل کرد.

جوانب مثبت و منفی استفاده از کامپوزیت‌ها

کامپوزیت‌ها به طور قابل توجهی ارزان تر از دندان‌های چینی هستند، اما در عوض از نظر زیبایی شاید کمتر قانع کننده باشند. همچنین نباید انتظار داشته باشید که آنها را برای مدت طولانی تری استفاده کنید، طول عمر آنها اغلب تا 5 سال است. پس از این زمان، مواد استفاده شده ممکن است شروع به از بین رفتن و یا تیره شدن کنند که ظاهری ناخوشایند ممکن است داشته باشند.
با این وجود، کامپوزیت‌ها می‌توانند یک راه حل بسیار مفید باشند که به عنوان یک جایگزین ارزان قیمت و به صرفه برای مواد چینی هستند. در این مورد ممکن است از آنها به عنوان پوشش‌های موقت استفاده شود، حتی اگر این مدت کوتاه چندین ماه یا سال باشد.
ممکن است کامپوزیت‌ها را بدون برداشتن مینای دندان‌های سالم روی دندان استفاده کرد ، مخصوصا در مواردی که بیمار بخواهد دندان کوتاه یا کوچک خود را ترمیم کند. برای بسیاری از مردم این یک مزیت بزرگ است زیرا به این معنی است که درمان کاملا برگشت پذیر است.
نتیجه نهایی بسیار وابسته به مهارت دندانپزشک در درآوردن زیبایی کار است، پس قبل از اینکه این روش را انتخاب کنید، مطمئن شوید که کارهای قبلی دندانپرشک را بررسی کرده باشید.

 لمینت های چینی


ونیرهای چینی
لمینت های دندانی از یک پوسته نازک سفارشی از جنس مواد چینی، ساخته شده است. استفاده از مواد چینی بر روی روکش های دندانی شما، مقاومت  لمینت ها را در برابر تیره شدن بهتر می‌کند و تقریبا همان درخشش دندان‌های طبیعی شما را تقلید می‌کند.  لمینت ها معمولا برای ترمیم دندان های خرد شده و یا شکسته استفاده می‌شوند، و برای پنهان کردن دندان‌های نامرتب با ظاهر زشت، بسیار کارآمد هستند. برای مشاوره، ساختن و استفاده از لامینیت ها در دندان‌ هایتان نیاز به سه قرار ملاقات در زمان‌های مختلف با دندانپرشک خود دارید، و این روند به احتمال زیاد حدود 2 تا 5 هفته طول خواهد کشید.
برای  لمینت ها، ابتدا باید برای مشاوره در مورد آنچه که شما امیدوار هستید لمینیت ها انجام دهند با دندانپزشک خود صحبت کنید و دقیقا مشخص کنید کدام رنگ و شکل را می خواهید. در قرار بعدی شما، دندانپزشک شما حدود 1/2 سانتیمتر مینای دندان را برای ضخامت دادن به لمینت برداشته و از مواد پروتزی برای ایجاد مدل یا تصور دندان‌های شما برای ساختن آن استفاده می‌کند. حدود 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا ونیرها ساخته شوند. در طی این زمان می‌توان از لمینیت های موقت برای دندان‌های مورد دار استفاده کرد. در قرار بعدی که لمینیت ها نصب می‌شوند، دندانپزشک شما اطمینان حاصل خواهد کرد که ونیر شکل، رنگ و اندازه مناسب دارد، سپس ماده چسبناک روی دندان گذاشته شده و با نور UV سخت تر می‌شود. پس از اینکه لامینت ها روی دندان‌ها تثبیت شدند، مواد چسبنام اضافی از دندان‌ها حذف می‌شوند. دندانپزشک شما احتمالا یک قرار ملاقات دیگر برای بازدید بعدی و چک کردن کار تنظیم خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که همه چیز درست انجام شده باشد و شما شروع به سازگاری با دندان‌های جدید خود کرده اید.

لومینر چیست؟


لومینر چیست؟

لومینرها، لمینت های بسیار نازک هستند که با حرارت ساخته می‌شوند. آنها لبخند شما را با پوشاندن شکاف‌ها و با بهبود ظاهر دندان‌های بدشکل، رنگارنگ و پوسیده، زیباتر می‌کنند. درمان بین دو تا سه هفته طول می‌کشد و نتیجه آن یک لبخندی است که دیگر شما را خجالت زده نمی‌کند. بر خلاف روکش های سنتی، لومینرها با استفاده از یک ماده خاص به نام چینی حرارت داده شده ساخته شده‌اند. در حالی که این نوع روکش ها به عنوان مواد بسیار مستحکم شناخته می‌شوند، چینی حرارت دیده بسیار نازک است ، به طوری که در واقع، لومینرها را با لنزهای چشمی مقایسه می‎‌کنند. قدرت و اندازه منحصر به فرد لومینرها به این معنی است که، بر خلاف سایر لمینیت ها، می توان آنها را بدون هیچ گونه پروسه آماده کردن، استفاده کرد، بنابراین شما می‌توانید لبخند خود را بدون اصلاح یا تراشیدن دندان، بهبود بخشید.

تفاوت بین  لمینت  های چینی و لمینت های کامپوزیتی چیست؟


 لمینت های چینی پوسته‌های نازک چینی هستند که به سطح بیرونی دندان متصل می‌شوند. روکش‌های کامپوزیتی رزین‌های مهندسی شده هستند که به سطح بیرونی دندان وصل می‌شوند. هر دو این روکش‌ها برای تطابق دندان‌های شما (یا سفید شدن آنها) ساخته شده اند و حالت کلی لبخند شما را بهبود می‌بخشند.

زمان

از دو روکش دندانی که روی دندانها استفاده می‌شود، ونیرهای کامپوزیتی سریع تر روی دندان نصب می‌شود. این امر به این دلیل است که آنها می‌توانند در همان زمان مراجعه به دندانپزشک، استفاده شوند. دندانپزشک شما از رزین بر روی دندان‌های شما استفاده می‌کند تا ظاهری زیبا را به آنها بدهد. رزین به دندان‌های شما اضافه می‌شود، و ظاهر دندان‌های مورد دار را ترمیم مرده و سپس جلا داده می‌شود. شما می‌توانید در همان روز با یک لبخند جدید و جذاب از مطب دندانپزشکی بیرون بروید!
روکش‌های چینی حداقل نیاز به دو بار مراجعه به دندانپزشک دارند. دندانپزشک شما یک لایه بسیار نازک از دندان هایتان را برداشته، تصویری از دندان‌هایتان را به صورت قالب برداشته و به یک آزمایشگاه ارسال می‌کند تا ساخته شوند. زمانی که شما منتظر هستید تا روکش‌های چینی ساخته شوند، می‌توانید از روکش‌های موقت استفاده کنید. هنگامی که برای بار دوم به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، لمینت های چینی شما را با ماده چسبناک به دندان‌های شما متصل می‌کند.

طول عمر

با مراقبت مناسب، لامینت های چینی باید 10 تا 15 سال قابل استفاده باشند. از طرف دیگر، روکش های کامپوزیت معمولا 4 تا 8 سال طول می کشد. در حالی که پرسلن شکننده است، هنگامی که به یک دندان سالم متصل است، بسیار با دوام است. کامپوزیت نیز با دوام است، اما به انداره ونیرهای چینی قوی نیستند و بیشتر مستعد خرد شدن هستند. با این حال، اگر به روکش چینی آسیبی وارد شود، باید تعویض شود، و قابل تعمیر نیست. اگر از یک روکش کامپوزیتی استفاده می‌کنید و آسیب دیده، می‌توانید آن را تعمیر کنید.

از نظر زیبایی

خواص شفاف بودن جنس چینی به آن اجازه می‌دهد تا روکش با جذب نور بسیار شبیه به دندان طبیعی به نظر برسد. در حالی که رزین کامپوزیت نیز خوب به نظر می رسد، روکش چینی غیر قابل مقایسه است. مزیت باور نکردنی ونیرهای چینی آن است که مقاوم به لکه هستند. اگر از این نوع روکش در دندان‌های فوقانی و پایین خود استفاده کرده باشید، این امر می‌تواند به این معنی باشد که دیگر نیازی به سفید کردن دندان‌های طبیعی خود ندارید. رزین کامپوزیتی همانند دندان‌های طبیعی لکه دار می‌شود. موضوع دیگری که باید توجه داشته باشید این است که ونیرهای چینی قابل برگشت به حالت اول نیستند، اما ونیرهای کامپوزیتی درصورتی که شما از نتیجه کار رضایت نداشته باشید می‌توانند برداشته شوند و دندان به حالت اولیه خود باز گردد.

هزینه

روکش‌های چینی در ابتدا گران تر از کامپوزیت هستند. قرار دادن روکش چینی در روی دندان زمان بر است، و تخصص و منابع خاصی نیاز دارد. دندانپزشکان آزمایشگاه های دندانپزشکی با دقت بالا انتخاب می‌شوند و هزینه‌ های لازم برای ساخت روکش های با کیفیت پرداخته می‌شود. اگر هزينه را با حالتی که شما مجبور به جایگزين کردن یا اصلاح روکش کامپوزيتی دندان خود می کنيد در نظر بگیرید، هزينه این روش می‌تواند کمی معقول تر به نظر بیاید.

مراقبت از لبخند جدید خود


لثه‌های شما در طی روند اتصال روکش، اندکی تحلیل می‌یابد، بنابراین ممکن است برای چند روز در لثه‌های خود احساس درد خفیفی داشته باشید. هنگامی که آنها به حالت عادی خود باز می‌گردند، باید برنامه منظم مراقبت از دهان خود را انجام دهید. در حین مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان، نگران روکش‌های دندانی خود نباشید زیرا آنها به اندازه کافی محکم هستند وبا اتصال قوی به دندان‌هایتان متصل شده‌اند!
دندانپزشکان توصیه می‌کنند که این نکات را رعایت کنید تا از دندان‌های جدید خود مراقبت کنید:
• استفاده از مسواک با کیفیت و تعویض مرتب آن
• دندان‌های خود را روزانه بشویید و از یک اسپری دندان یا دهان شویه استفاده کنید.
• به طور منظم برای تمیز کردن دندان و ترمیم دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.
• اگر دوست دارید چای و قهوه بنوشید باید در مورد تمیز کردن دندان هایتان بسیار مراقب باشید ، مخصوصا اگر شما از روکش کامپوزیتی استفاده می‌کنید زیرا راحت تر می‌توانند لکه دار شوند.
• اگر سیگاری هستید ، سیگار کشیدن را متوقف کنید! توتون و تنباکو عامل دیگری برای لکه دار شدن دندان است.
مراقبت از دندان هایتان امری اختیاری نیست: فقط به این دلیل که شما یک لبخند جدید زیبا دارید، بدان معنا نیست که شما باید از بهداشت دهان و دندان خود غافل شوید.
برعکس، اکنون دلیلی برای مراقبت از دندان هایتان حتی بهتر از گذشته دارید. طول عمر ونیرهای دندان شما تا حد زیادی به چگونگی مراقبت از آن ها و دندان هایتان بستگی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *