ماندگاری لمینیت را با رعایت نکات بهداشتی دندان هایتان، بیشتر کنید

ماندگاری لمینیت را با رعایت نکات بهداشتی دندان هایتان، بیشتر کنید

ونیر سرامیکی یا لمینیت دندانی به روکش‌های نازکی گفته می‌‌شود که بر اساس شرایط دهان و دندان شما و با هدف روکش کردن قسمت جلوی دندان‌ها ساخته می‌شود. ونیر سرامیکی یک راه‌حل مناسب و ماندگار برای خلق لبخندی زیبا و جذاب است که به بهبود زیبائی شما کمک می‌‌کند. این روکش‌های نازک سرامیکی در میان دندانپزشکان زیبایی و دندانپزشکان عمومی به یک روش درمانی بسیار محبوب تبدیل شده است. ونیرهای سرامیکی فقط قسمتی از دندان را پوشش می‌دهد که آسیب دیده است یا نیاز به اصلاح ظاهر و رنگ دارد و می‌‌تواند به یک جایگزین مناسب برای روکش دندانی تبدیل شود.

 در بخش زیر به کاربردهای ونیرهای سرامیکی اشاره می‌‌کنیم:

 • فاصله ایجاد شده بین دندان‌ها را می‌‌بندد و شکاف بین دندان‌ها را پر می‌کند.
 • پوسیدگی دندان را می‌پوشاند و جایگزین مناسبی برای می‌نای دندان آسیب دیده و پوسیده و لب پر است.
 • می‌‌تواند ظاهر، طول و عرض دندان را اصلاح کند.
 • تقارن و انحراف دندان‌ها را بهبود می‌بخشد و کج شدگی دندان را به طور کامل می‌پوشاند.
 • شکستگی و لب پر شدگی دندان را ترمیم می‌کند.
 • تیرگی دندان را پوشش می‌دهد و باعث می‌شود دندان‌هایی روشن و سفید داشته باشید.
 • لکه‌های تیره و زرد دندان را می‌پوشاند.
 • باعث یکدست شدن سطح دندان‌ها می‌‌شود.
 • باعث تغییر الکوژن دندان‌ها می‌‌شود.

   مشخصات ونیرهای لمینیت دندانی چیست؟


 ونیر لمینیت با هدف ارائه روشی برای حفظ ساختار دندان و بهبود ظاهر آن طراحی شده است. لمینیت دندانی بسیار نازک است و قطر آن حدود ۰/۲ میلی متر است که این امر بدین معنا است که دندانپزشک فقط بخش بسیار کوچکی از دندان را تراش می‌دهد و حتی گاهی اوقات نیازی به انجام این کار نیست. پزشک به کمک مواد مخصوصی ونیرها را روی دندان ثابت می‌‌کند و باعث می‌‌شود ونیر استحکام کافی را داشته باشد. از آنجایی که رنگ سرامیک‌ها کاملاً شفاف است می‌تواند شبیه دندان‌های طبیعی به نظر برسد و ظاهری عادی را به بوجود بیاورد. این امر باعث می‌‌شود که خطوط تیره ناشی از نصب نامناسب ونیر حفظ شود و ظاهر دندان‌های شما کاملاً طبیعی باشد. پزشک ونیر راه زیر لثه کار می‌گذارد تا به هیچ وجه لق نشود و ظاهر غیر طبیعی ایجاد نکند. امروزه سیستم های سرامیکی متعددی وجود دارد که می‌تواند با ویژگی‌های طبیعی مینای دندان و انتقال نور مطابقت کند و باعث شود ونیرهای سرامیکی نامرئی و ظاهری طبیعی داشته باشند.

 ونیر سرامیکی چگونه روی دندان کار گذاشته می‌شود؟


ونیر سرامیکی چگونه روی دندان کار گذاشته می‌شود؟

نصب ونیر سرامیکی در سه مرحله انجام می‌شود:

 ارزیابی دندان و برنامه ریزی بین پزشک و بیمار

 پس از آنکه به دندانپزشک مراجعه کردید و در خصوص اهداف و انتظارات خود از ونیر با او صحبت کردید دندانپزشک از دندان‌های شما عکس می‌‌گیرد و مدل‌های احتمالی را بررسی می‌‌کند تا بتواند تعداد مراحل مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مورد انتظار را ارزیابی نماید. گاهی اوقات دندان پزشک به کمک سایر پزشکان از قبیل متخصص ارتودنسی و متخصص لثه و دندان نیاز دارد تا بتواند در نهایت لبخندی زیبا و بی نقص و دندان‌هایی سفید خلق کند، این امر در مواردی که ساختارهای محافظ دندان دچار مشکل باشند اهمیت بیشتری خواهد یافت.

 آماده سازی دهان و قالب دندان

 پس از آنکه برنامه ریزی کاملی انجام شد و طول، شکل، اندازه، رنگ دندان، جنس ونیر و محل هر یک از دندان‌ها مشخص شد، پزشک و اعضای تیم لابراتوار به این نتیجه می‌‌رسند که آیا لازم است ساختار دندان دستکاری شود یا خیر. در برخی از انواع ونیر نیازی به تراش دندان نیست و در برخی دیگر فقط بخش کوچکی از دندان برداشته می‌شود. در صورتی که شما خواستار تغییرات اساسی در ظاهر یا موقعیت دندان خود باشید یا دندان‌های شما مشکلات زیادی داشته باشند باید سطح بیشتری از دندان‌های شما برداشته شود تا دندان پزشک بتواند به خلق خندی زیبا بپردازد. سپس دندانپزشک قالب دندان و ساختارهای محافظ آن را تهیه می‌‌کند و به همراه عکس، اندازه صورت، بایت، حرکات فک، و سایر موارد به لابراتوار ارسال می‌‌کند. دندانپزشک نکات ضروری را یادداشت می‌کند و خلاصه‌ای از هدف، انتظارات و خواسته‌های شما را ضمیمه آن می‌نماید تا متخصص لابراتوار بداند که شما دقیقاً چه چیزی می‌‌خواهید.

 تحویل ونیر و نصب آن روی دندان

 در مرحله آخر دندانپزشک از مناسب بودن ونیر و ظاهر آن با دندان‌های شما اطمینان حاصل می‌کند سپس ونیر سرامیکی را روی سطح جلویی دندان نصب می‌‌کند. مواد باندینگ از ترکیباتی (کامپوزیت) که شبیه مواد پرکننده دندان است ساخته شده‌اند. همه بیماران از نتایج حاصل از ونیر کاملاً راضی هستند. اگر موقعیت یا طول دندان‌ها تغییر کرده باشد کمی طول می‌کشد تا شما به طور کامل به وضعیت جدید عادت کنید که معمولا این بازه زمانی بین چند ساعت تا چند هفته متغیر است.

 معمولا چقدر طول می‌کشد تا ونیر آماده شود؟


 این مسئله به نوع و کیفیت ونیر مورد نظر شما بستگی دارد گاهی اوقات آماده شدن ونیر مورد نظر یک روز طول می‌‌کشد اما گاهی اوقات این فرآیند ظرف مدت دو هفته آماده می‌‌شود. اگر خارش ما خواستار یک وزیر با کیفیت عالی هستید آماده سازی آن مستلزم صرف زمان بیشتر است. در این حالت متخصصین با تجربه لابراتوار حدود ۶ تا ۱۴ هفته زمان نیاز دارند تا پس از تهیه قالب دندان ونیر آماده شده را به دندانپزشک تحویل دهند که روی دندان شما نصب شود.

 معمولاً ونیرهای سرامیکی تا چه مدت روی دندان شما باقی می‌مانند؟


معمولاً ونیرهای سرامیکی تا چه مدت روی دندان شما باقی می‌مانند؟

ونیرهای سرامیکی نیز دقیقاً مانند کامپوزیت شبیه دندان هستند و در صورتی که همه مراحل زیر رعایت شده باشد به اندازه کافی محکم خواهند بود و هیچ گونه مشکلی را برای شما ایجاد نخواهد کرد.

 آیا ونیر محکم است؟


 پاسخ این سوال مثبت است اما همانند تعداد زیادی از عناصر موجود در زندگی، این مسئله به عوامل متعددی بستگی دارد. در صورتی که دندانپزشک نکات لازم و ضروری در خصوص آماده سازی دندان را رعایت کند و ونیر طبق شرایط استاندارد آماده شود دارای استحکام لازم خواهد بود و در حقیقت ونیر می‌‌تواند باعث تقویت دندان شود. اگر سطح بسیار زیادی از دندان برداشته شود و مینای دندان از بین رفته باشد استفاده از ونیز گزینه مناسبی نخواهد بود. در صورتی که مینای دندان وجود نداشته باشد و دندان‌ها دچار سایش شده باشند باندینگ دندان ضعیف خواهد بود و از طول عمر ونیر کاسته خواهد شد. در این حالت به علت نامناسب بودن قدرت سرامیک امکان شکستگی و لب پر شدن ونیر یا روکش به علت تحمیل بار اضافی وجود دارد. همانگونه که قبلاً عنوان کردیم میزان قدرت و استحکام ونیز سرامی‌کی حدود ۹۰ درصد قدرت مینای طبیعی دندان است.

 آیا ممکن است با گذر زمان ونیرهای سرامیکی تیره شوند یا لکه روی آن‌ها تشکیل شود؟


 ونیرهای باکیفیت از سرامیک ساخته شده‌اند که نازک هستند و استحکام بالایی دارند و به ندرت روی آن‌ها لکه تشکیل می‌‌شود رنگ آن‌ها پایداری بالایی دارد. تمامی ‌رنگ‌ها و لکه‌ها درون بدنه کریستالی ونیر دفن می‌شود و روی سطح آن هیچ گونه لکه ای تشکیل نمی‌‌شود بنابراین رنگ زیتونی تغییر نخواهد کرد اما برخی از انواع ونیرها که از مواد ارزان قیمت تهیه شده‌اند روی سطح آن‌ها به راحتی لکه تشکیل می‌شود. این نوع پنیر با بالا رفتن سن بیمار روشن‌تر می‌‌شود زیرا رنگ روی سطح آن از بین می‌رود.

 طول عمر ونیر سرامیکی چقدر است؟


 ونیرهای سرامیکی از یک ماده نازک ساخته شده‌اند که روی هر یک از دندان‌ها را پوشش می‌دهند، ونیرهای سرامیکی که یک گزینه مناسب برای افرادی است که قصد دارند وضعیت دندان‌های خود را بهبود ببخشند و لبخندی زیبا و طبیعی داشته باشند. در صورتی که دندان‌های شما پوسیده شده باشند روی آن‌ها لکه تشکیل شده باشد یا وضعیت بایت شما نامناسب باشد، ونیرهای سرامیکی می‌‌توانند به سرعت ظاهر مورد انتظار شما را ایجاد کنند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مراقبت نکردن از  ونیر باعث آسیب دیدگی آن می‌شود زیرا  ونیر نیز همانند دندان آسیب خواهد دید. اکنون با توجه به این موارد این سوال در ذهن شما ایجاد می‌شود که طول عمر ونیرهای سرامیکی چقدر است. پاسخ این سوال به نحوه مراقبت از آن‌ها بستگی دارد. مراقبت از ونیر و رعایت کردن  نکاتی که بر سلامت آن‌ها تاثیر می‌گذارد از جمله مواردی هستند که طول عمر ونیر را مشخص می‌‌کنند.

 آیا ونیرهای سرامیکی به صورت دائمی روی دندان نصب می‌‌شوند؟

 به طور کلی ونیرهای سرامیکی بادوام هستند و در صورتی که به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید باید طول عمر آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ سال باشد. ممکن است  ونیرهای سرامیکی بر اساس نوع آسیب دیدگی و فرسایش سطح به ترمیم یا تعویض کامل نیاز داشته باشند. این امر به خود شما و محافظت از آن برای افزایش طول عمر ونیر بستگی دارد.

 چه عواملی می‌توانند باعث کوتاه شدن طول عمر به نیروهای سرامیکی شوند؟


 عواملی که بر سلامت دندان‌های طبیعی تاثیر می‌‌گذارند می‌‌تواند سلامت ونیرهای سرامیکی را نیز تحت تاثیر قرار دهند. ونیرهای سرامیکی نیز مانند دندان‌های طبیعی دچار شکستگی و لب شدگی می‌‌شوند به این ترتیب گاز زدن مواد غذای سفت مانند یخ و هویج و مصرف انواع مواد خوراکی سفت می‌‌تواند باعث آسیب دیدگی سطح ونیر شود. امکان تشکیل لکه روی سطح ونیرهای سرامیکی وجود دارد بنابراین دندان پزشک از شما می‌خواهد از مصرف بیش از حد چای و قهوه خودداری کنید تا روی سطح ونیر لکه تشکیل نشود.

 چگونه می‌توان طول عمر ونیرهای سرامیکی را افزایش داد؟


 نمی‌‌توان کار بخصوصی را برای افزایش طول عمر ونیرهای سرامیکی انجام داد در حقیقت نیروهای سرامیکی طول عمر دائمی ندارند و پس از مدتی فاقد عملکرد اولیه خواهند بود. اما می‌توانید با مراجعه منظم به دندانپزشک از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. به طور کلی نیروهای سرامیکی می‌توانند به یک سرمایه گذاری ارزشمند در سلامت دهان و دندان شما تبدیل شوند بنابراین اطمینان از طول عمر آن‌ها به هزینه‌ای که صرف کرده‌اید ارزش می‌دهد. در بخش زیر به چند روش ساده برای مراقبت از ونیر اشاره می‌کنیم.

 بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید

 تمی‌ز کردن دهان و دندان یک بخش ضروری از امور روزانه است تا از تشکیل لکه روی دندان جلوگیری شود و سلامت دهان و دندان شما حفظ گردد. حداقل روزی دوبار دندان‌های خود را با استفاده از یک خمیر دندان مناسب که به حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان شما کمک می‌کند مسواک بزنید. حتماً هر روز از نخ دندان استفاده کنید تا مواد زائد باقیمانده لا به لای دندان‌های شما خارج شود و در فواصل زمانی مناسب به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را ارزیابی کند.

 از محافظ دهان و دندان استفاده کنید

 اگر در ورزش‌هایی که تماس جسمانی بالایی دارند شرکت می‌کنید باید حتماً از محافظ دندان استفاده نمایید. ضرب دیدگی صورت باعث می‌شود که ونیر به راحتی لب پر شود یا ترک بردارد بنابراین بهترین کار این است که قبل از شروع ورزش از محافظ دهانی استفاده کنید.

هرگز از دندان خود استفاده ابزاری نکنید

معمولا برخی از افراد از دندان‌های خود برای بازکردن کیسه پلاستیک، باز کردن گره و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند که یکی از عادات بسیار خطرناک است که بر وضعیت دندان‌ها تاثیرات منفی می‌گذارد. استفاده ابزاری از دندان علاوه بر انتقال میکروب‌ها به دهان باعث آسیب دیدگی ونیر و کوتاه شدن طول عمر آن‌ها می‌شود.

مشکل دندان قروچه خود را برطرف کنید

آیا شما نیز در خواب دندان قروچه می‌کنید و آن‌ها را روی هم فشار می‌دهید؟ اگر پاسخ شما مثبت است و از ونیر استفاده می‌کنید باید در این خصوص با دندانپزشک خود مشورت نمایید. درمان نکردن مشکل دندان قروچه ممکن است باعث شکستگی ونیر نشود اما شما می‌توانید با یک روش ساده مانند استفاده از محافظ دهانی از دندان و ونیر سرامیکی خود محافظت کنید. ونیرهای سرامیکی می‌توانند بهترین روش برای خلق لبخندی زیبا و ظاهر مورد انتظار شما باشند اما به مراقبت صحیح نیاز دارند. عدم مراقبت از آن‌ها و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به معنای افزایش هزینه برای ترمیم و آسیب دیدگی ونیر است. در صورتی که به خوبی از ونیرهای سرامیکی خود مراقبت کنید و همه نکات ضروری را رعایت نمایید بیش از ده سال می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *