مزایا و معایب بلیچینگ دندان در مطب پزشک و در خانه.کدام بهتر است؟

مزایا و معایب بلیچینگ دندان در مطب پزشک و در خانه.کدام بهتر است؟

داشتن دندان‌هایی سفیدتر و درخشان‌تر خواسته هر فردی است، اما همه راه سفید کردن دندان‌ها را نمی‌دانند. ده‌ها کیت خانگی سفیدکننده دندان را می‌توانید به صورت آنلاین، از فروشگاه‌ها و حتی از دندانپزشک معالج خود تهیه کنید. همچنین دندانپزشکان نیز درمان سفید کردن دندان را در مطب انجام می‌دهند تا رنگ کلی دندان‌ها بهتر شود. افرادی که می‌خواهند دندان‌های خود را سفید کنند، باید قبل از انتخاب روش سفید کردن دندان در مطب توسط دندانپزشک یا استفاده از کیت‌های بلیچینگ خانگی از مزایا و معایب هر روش آگاه شوند زیرا سفیدکردن دندان برای همه توصیه نمی‌شود!

نکته‌ای که اکثر ما از آن آگاهی نداریم، این است که تمام لکه‌های روی دندان را نمی‌توان سفید کرد. بعضی از لک‌های دندان آن‌قدر تیره یا پیشرفته است که نمی‌توان آنها را در خانه یا حتی در مطب دندانپزشک سفید کرد. بنابراین باید ابتدا نوع لکه‌های روی دندان را بشناسید، احتمال زدودن آنها را بررسی کنید و از دندانپزشک بپرسید که آیا می‌توان این لکه‌ها را در خانه از بین برد یا خیر. سفید کردن دندان‌ها لبخند را زیباتر از پیش می‌کند، اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و فرد را به لبخند زدن و شاد بودن ترغیب می‌کند. اما اگر بلیچینگ به روش اشتباه انجام شود، احساس‌تان نسبت به زیبایی لبخند و دندان‌هایتان بدتر از قبل خواهد شد. به همین دلیل است که باید از فواید و مضرات بلیچینگ در خانه آگاه شوید.

مزایای کلی بلیچینگ دندان


در ادامه بارزترین مزایای سفید کردن دندان‌ها را، صرف نظر از نوع عمل بلیچینگ توضیح می‌دهیم.

زیباتر شدن دندان‌ها و لبخند

افرادی که لبخندی درخشان و سالم دارند، مطمئن‌تر و بااعتماد به نفس‌تر به نظر می‌رسند و اگر بیش از حد خودنمایی نکنند و مغرور نشوند، حضورشان همواره برای اطرافیان جذاب خواهد بود. شکی نیست که لبخند مسحورکننده زیبایی چهره را به ارمغان می‌آورد.

لبخند زیبا و بدون نقص علامت سلامتی، زیبایی و اعتماد به نفس است

فردی که لبخندی زیبا به لب دارد، جذاب، مسحورکننده، متقاعدکننده و قابل اطمینان به نظر می‌رسد. چنین ویژگی‌هایی هر فردی را ترغیب به سفید کردن دندان‌ها می‌کند. لبخند سالم و درخشان تقریباً همواره نمادی از سلامتی، زیبایی و سبک زندگی مناسب است، حال آن که دندان‌های نامرتب و معیوب علامت فقر در نظر گرفته می‌شود. به خاطر داشته باشید که یک لبخند زیبا بیش از ده‌ها عمل زیبایی اثر دارد.

اجتماعی‌تر شدن

در جهان امروز که زیبایی چهره بسیار مهم است و نارضایتی از وضعیت ظاهری منجر به گوشه‌گیری و انزوا می‌شود، بهترین راه برای در جمع بودن و تنها نماندن این است که لبخندی درخشان با دندان‌هایی تمیز به لب داشته باشید. به علاوه داشتن دندان‌های سپید و مرتب انگیزه‌تان را برای لبخند زدن بیشتر می‌کند و به این ترتیب می‌توانید اثر بهتری بر اطرافیان بگذارید. اینجا است که معجزه بلیچینگ مشخص می‌شود. پس از سفید کردن دندان‌ها دیگر لازم نیست که از لبخند خود خجالت بکشید و لبخند دوستانه‌تان همه را جذب خواهد کرد.

لبخند زیبا باعث می‌شود که نخستین برداشت دیگران از شما بهتر شود

به خاطر داشته باشید که نخستین اثر ماندگارترین است، بنابراین با لبخندی صادقانه و زیبا سعی کنید که اولین برداشت دیگران از شما بهتر شود. مردم در اطراف فردی جمع می‌شوند که با او احساس راحتی کنند. اگر دندان‌هایی سفید داشته باشید و بلد باشید که چطور لبخند بزنید، به جهانیان اعلام می‌کنید که شایسته احترام، اعتماد و اطمینان هستید.

ارتقاء اعتماد به نفس

هرچه موفقیت‌های بیشتری به دست بیاورید، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید و به خود و توانایی‌هایتان مطمئن‌تر می‌شوید، به همین دلیل است که موفق‌ترین آدم‌ها معمولاً بااعتماد به نفس‌ترین هستید. هرچند برخی موافق نیستند که اعتماد به نفس موفقیت می‌آورد، بااین حال شکی نیست که باید آن‌قدر از خودتان مطمئن باشید که تلاش کردن برای کاری را شروع کنید تا به موفقیت برسید. همچنین باید اعتماد به نفس داشته باشید تا خطاهایتان را با متانت بپذیرید و ناامید نشوید.

لبخند زیبا توجه دیگران را به خود جلب می‌کند و نقص‌های صورت جلب توجه نمی‌کند.

این که لبخند زیبا حتی افراد مسن را نیز 10 تا 20 سال جوان‌تر می‌کند، بدون دلیل نیست. لبخند زیبا و درخشانی که پس از بلیچینگ در نهایت احتیاط به دست می‌آید، توجه را به خود جلب می‌کند و به نقص‌هایی مانند لک‌های کبدی، غبغب، خط خنده، خطوط دور چشم و چین و چروک‌های دیگر مجال خودنمایی نمی‌دهد. یک لبخند مطمئن تفاوت چشمگیری را ایجاد می‌کند و چهره را جذاب‌تر، دوست داشتنی‌تر و سال‌ها جوان‌تر می‌کند.

معایب کلی بلیچینگ دندان


معایب کلی بلیچینگ دندان

البته بلیچینگ بدون عوارض نیست، در ادامه مضرات کلی بلیچینگ را بررسی می‌کنیم. در پس زیباترین لبخندها نیز خطرات و معایبی نهفته است.

بلیچینگ تحت پوشش بیمه نیست

چون درمان سفید کردن دندان تحت پوشش بیمه نیست، تمام هزینه آن را باید خودتان پرداخت کنید. بنابراین اگر می‌خواهید دندان‌ها را به روشی موثر و در مطب دندانپزشکی سفید کنید، باید پس‌انداز کردن را شروع کنید یا این که روش‌های ارزان‌تری را برای سریع رسیدن به نتیجه دلخواه انتخاب کنید.

سفید کردن دندان برای همه مناسب نیست

ممکن است سفید کردن دندان اصلاً برای شما مناسب نباشد. اگر دندان‌هایتان را ترمیم کرده‌اید، بلیچینگ برایتان مفید نخواهد بود، چون احتمال دارد که ترمیم در اثر بلیچینگ آسیب ببیند. لکه‌های داخل عاج و مواد دندان را نیز نمی‌توان با سفید کردن مینای دندان از بین برد. فقط دندان‌هایی که در اثر لکه‌های غذایی زرد رنگ شده است، واکنش مناسب به بلیچینگ نشان می‌دهد.

پرهیز غذایی و تغییر رژیم غذایی

پس از سفید کردن دندان‌ها باید از خوردن بعضی خوراکی‌ها اجتناب کنید، در غیر این صورت همان طور که لکه جوهر در آب پخش می‌شود، لکه‌ها نیز دوباره به سرعت روی دندان‌ها پدیدار می‌شود. خوردن توت‌های لک کننده دندان، قهوه، شراب، سس سویا و غذاهای سرشار از تانن را فراموش کنید. غذاهای ترش و اسیدی نیز دندان‌ها را لک می‌کند و حتی باعث پوسیدگی دندان‌هایی می‌شود که تماسی طولانی با مواد شیمیایی قوی داشته‌اند، بنابراین خوراکی‌های ترش را کنار بگذارید.

معایب سفید کردن دندان در خانه


معایب سفید کردن دندان در خانه

اگر دندانپزشک نیستید و نمی‌توانید دندان‌های خود را در خانه با کیت تخصصی سفید کنید، بهتر است بلیچینگ خانگی را فراموش کنید. البته افراد بسیاری از درمان خانگی نتیجه  گرفته‌اند و این روش همواره بد نیست. بااین حال روش خانگی بهترین راه برای سفید کردن دندان‌ها نیست و به همین دلیل دندانپزشکان چندان آن را توصیه نمی‌کنند. سفید کردن دندان‌ها در خانه معایبی دارد که باید از آنها آگاهی داشته باشید.

اگر دندان‌هایتان را در خانه سفید کنید، ممکن است با یکی از مشکلات شایع زیر روبر شوید:

 • حساسیت دندان
 • حساسیت لثه
 • لک شدن دندان‌ها
 • ازآنجایی که خودتان پوسیدگی را تشخیص نمی‌دهید، احتمال دارد به دندان‌هایتان آسیب بزنید.
 • کیت‌های بلیچینگ خانگی قدرت از بین بردن تمام لکه‌ها را ندارد.
 • سفید کردن دندان در خانه همان نتایج درمان در دندانپزشکی را به دست نمی‌دهد.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، سفید کردن دندان‌ها در خانه همواره مفید و بدون مشکل نیست. محلول سفیدکننده‌ای که در خانه از آن استفاده می‌کنید، به اندازه محلول مورد استفاده دندانپزشک قوی نیست، بنابراین نتیجه‌ای که در خانه می‌گیرید، نیز به اندازه نتیجه درمان تخصصی تاثیرگذار نخواهد بود. اگر قصد سفید کردن دندان‌ها را دارید، مسلماً می‌خواهید که این کار را همان دفعه اول درست انجام دهید. حتی روی کیت‌های خانگی نیز توصیه شده که ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید. به همین دلیل است که بسیاری از افراد به دلیل وجود ناراحتی‌های دندانی تشخیص داده نشده، در اثر استفاده از کیت دچار ناراحتی می‌شوند.

منطقی نیست که برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید و بعد خودتان در خانه دندان‌هایتان را سفید کنید. مطمئن باشید که اگر دندان‌هایتان را در مطب دندانپزشک سفید کنید، نتیجه بسیار بهتری خواهید گرفت. سفید کردن توسط دندانپزشک نسبت به بلیچینگ خانگی درد کمتری دارد، راحت‌تر است و دندان‌ها را بیشتر سفید می‌کند. هرچند سفید کردن دندان‌ها در خانه در وهله نخست ارزان‌تر به نظر می‌آید، اما این کار را باید بیشتر تکرار کنید؛ بنابراین هزینه درمان خانگی در درازمدت بیشتر از درمان تخصصی می‌شود.

آنچه باید درباره سفید کردن دندان بدانید


آنچه باید درباره سفید کردن دندان بدانید

دندانپزشک متخصصی است که سفید کردن را به طور مرتب انجام می‌دهد، بنابراین برای انجام دادن این درمان مهارت دارد و بعید است که بلیچینگ تخصصی در مطب نتیجه نامطلوبی به دست دهد. بسیاری از بیماران دندانپزشکی ترجیح می‌دهند، کار را به کاردان بسپارند تا دندانپزشک نظارت کامل بر وضعیت دندان‌ها داشته باشد. البته بلیچینگ توسط دندانپزشک فواید دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بلیچینگ در مطب ایمن‌تر از بلیچینگ خانگی است.
 • بلیچینگ در مطب سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.
 • دندان‌ها در مطب سفیدتر از حدی می‌شود که با کیت خانگی می‌توانید به آن برسید.
 • در مطب درد کمتری را تحمل خواهید کرد.
 • نتایج بلیچینگی که در دندانپزشکی انجام می‌شود، ماندگارتر از نتایج بلیچینگ خانگی است.
 • احتمال حساس شدن دندان‌ها یا لثه‌ها حین درمان بلیچینگ در دندانپزشکی کمتر است.
 • دندانپزشک مشکلات احتمالی دهان و دندان را تشخیص می‌دهد و از آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند.

هرچند هزینه سفید کردن دندان در دندانپزشکی بالاتر از بلیچینگ خانگی است، اما نتایج آن تقریباً همواره بهتر است. ممکن است خودتان نتوانید بعضی لکه‌ها را از روی دندان‌هایتان پاک کنید، دندانپزشک این موضوع را از قبل اطلاع می‌دهد. چون حساسیت دندان و لثه یکی از عوارض شایع سفید کردن دندان‌ها است، باید از مواد شیمیایی ضعیف‌تر و ملایم‌تری استفاده کنید که معمولاً در تری‌های خانگی وجود دارد.

اگر هنوز درباره روش سفید کردن دندان‌هایتان تصمیم نگرفته‌اید، باید قبل از هر چیز نوع لکه‌ها را تعیین کنید. اگر لکه‌ها از نوع زیر است، بهتر است برای سفید کردن دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • لکه‌های ناشی از مصرف تنباکو
 • لکه‌های قهوه
 • لکه‌های شراب
 • لکه‌های سودا
 • لکه‌های سبزی و میوه

بعضی لکه‌ها مقاوم‌اند و سفید کردن خانگی تاثیر چندانی بر آنها ندارد. اگر می‌خواهید این لکه‌ها را پاک کنید، دندانپزشک محلول سفیدکننده‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهد که در مطب از آن استفاده کنید. کیت‌های معمولی خانگی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد، کمکی به زدودن این لکه‌های مقاوم نمی‌کند؛ اما کیت‌های سفیدکننده‌ای که دندانپزشک مطابق با وضعیت دندان‌ها تهیه می‌کند، نتیجه بهتری را به دست می‌دهند، هرچند باز هم تاثیرگذاری آنها به اندازه بلیچینگ در مطب دندانپزشک نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *