چگونه با ارتودنسی و وجود براکت روی دندان های خود کنار بیاییم؟

ارتودنسی

دو نوع  تفکر در نوجوانانی که می‌خواهند از براکت‌های ارتودنسی استفاده کنند وجود دارد. نوع اول از براکت‌ها استقبال می‌کنند و از دندان‌های کج و نا درست خود خسته شده‌اند و هیجان زده‌اند تا درمان خود را شروع کنند. نوع دوم از براکت‌های ارتودنسی خوششان نمی‌آید. برای این نوجوانان مهم نیست که دندان‌های کجی دارند یا اینکه دندان‌های  بعد از ارتودنسی اعتماد بنفس آنها را افزایش خواهد داد و تمیز کردن دندان‌هایشان نیز راحت تر خواهد شد. آنها فقط نگران این موضوع اند که با براکت‌های ارتودنسی  چه شکلی می‌شوند و اینکه ممکن بخاطر براکت‌های ارتودنسی دست انداخته شوند. مهم نیست که بچه شما در کدام گروه قرار دارد در زیر تعدادی راهکار برای استفاده از براکت‌ها ارائه شده است.

در ابتدا ممکن است از غذاهایی که دوست دارید لذت نبرید و این ممکن است نا امید کننده باشد اما به یاد داشته باشید با گذشت زمان افراد به براکت‌های ارتودنسی عادت می‌کنند و با کاهش درد جویدن غذا راحت تر می‌شود و میتوان از انواع غذا ها لذت برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

چگونه با داشتن براکت‌های ارتودنسی کنار بیاییم


داشتن براکت‌ها ممکن است نا امید کننده و اذیت کننده و در بعضی اوقات دردناک باشد. با داشتن آن ها باید عادت های مسواک زدن و نخ دندان را تغییر داد. همچنین باید رژیم غذایی را تغییر داد تا براکت‌های ارتودنسی خراب نشوند. همه این مشکلات در انتهای درمان با دندان های زیبا نتیجه خواهد داد.

یاد بگیرید دندان‌هایتان را با دقت مسواک بزنید.

دقت مسواک

مسواک زدن دندان‌ها با گذاشتن براکت‌های ارتودنسی تغییر خواهد کرد. بعد از این که براکت‌های ارتودنسی را قرار دادید یاد بگیرید که دندان‌ها را با دقت مسواک بزنید با متخصص ارتودنسی در مورد بهترین شیوه مسواک زدن صحبت کنید و دستورالعمل‌های آن ها را با دقت انجام دهید. با براکت‌های ارتودنسی هر دندان را باید با دقت از بالا به پایین مسواک زد. مسواک را با زاویه 45 درجه قرار دهید تا هم بالا هم پایین دندان را به خوبی مسواک بزنید. سپس با مسواک سطوح داخلی داندان‌ها را مسواک بزنید.

 • مطمئن شوید که همه دندان‌ها را تمیز کرده اید. فراموش نکنید که ناحیه پشت براکت‌ها را مسوا ک بزنید. این ناحیه معمولا فراموش می‌شود.
 • دندان پزشک ممکن است درخواست کند که از مسواک‌های خاصی استفاده کنید که مسواک اینترپروکسیمال نامیده می‌شود تا فاصله بین براکت‌ها به خوبی تمیز شوند. اگر دندان پزشک استفاده از این نوع مسواک را توصیه کرد شیوه درست استفاده از آن را بپرسید.

نخ دندان با براکت‌های ارتودنسی

نخ دندان

استفاده از نخ دندان با براکت‌های دندان می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای شروع به آرامی انتهای کوتاه نخ دندان را از بالاترین نقطعه دندان نزدیک به لثه و قوس براکت دندان عبور دهید و با  حرکت رفت و برگشتی فاصله بین دو دندان را تمیز کنید. سپس تمام فواصل دیگر بین دندان‌ها را نیز به آرامی و با دقت تمیز کنید. به سیم براکت‌های دندان در حین نخ کشیدن دندان فشار وارد نکنید.

یک بسته لوازم براکت‌های ارتودنسی درست کنید

لوازم براکت‌های

بسته لوازم براکت‌های ارتودنسی که بتوان در طول روز حمل کرد بسیار کارآمد خواهد بود. این بسته را به را می‌توان به محل کار و مدرسه حمل کرد. اگر اتفاقی با براکت‌های ارتودنسی بیوفتد شما تجهیزات لازم را در اختیار خواهید داشت. در یک بسته لوازم آرایشی لوازم زیر را قرار دهید.

 • یه مسواک کوچک
 • خمیر دندان
 • نخ دندان
 • خلال دندان
 • یک آینه کوچک
 • یک بسته دستمال کاغذی
 • مقداری موم برای دندان ها

در صورت لزوم دندان‌هایتان را در مکان‌های عمومی مسواک بزنید

در مکان‌های عمومی

بعضی اوقات ممکن است مواد غذایی در بین دندان‌ها در بیرون از خانه گیر کند. در این موارد بسته لوازم براکت‌های ارتودنسی خود را بردارید و در یک اتاق استراحت با استفاده از ابزارهایی که دارید آنچه که در بین دندان‌ها گیر کرده را خارج کنید.

 • ممکن است مسواک زدن دندان در مکان‌های عمومی برای شما عجیب باشد. سعی کنید یک دستشویی پیدا کنید.
 • اگر لتزم است که دندان‌هایتان را در مکان های عمومی مسواک بزنید، به یاد داشته باشد که بیشتر افراد از براکت‌های ارتودنسی استفاده کرده‌اند و درک خواهند کرد که شما به صورت موقت نیاز دارید در مکان‌های عمومی مسواک بزنید.

روی منفعت‌های بلند مدت تمرکز کنید

 

منفعت‌

استفاده از براکت‌های ارتودنسی می‌تواند آزار دهنده باشد. شما ممکن است خجالت بکشید که از براکت‌های ارتودنسی استفاده می‌کنید اما به یاد داشته باشید که براکت‌ها تاثیرات طولانی مدت دارند. حتی اگر دوست ندارید اکنون از براکت‌ها استفاده کنید بدانید که با آنها دندان‌ها تمیزتر و مرتب تر خواهد شد. اگر در استفاده از براکت‌ها دلسرد می‌شوید به این فکر کنید که چقدر بعد از بیرون آوردن آنها دندان‌های شما زیباتر خواهد شد.

 • سعی کنید براکت‌ها را جذاب کنید. بعضی اوقات دندان پزشک می‌تواند براکت‌ها را رنگی و یا درخشان کند که باعث هیجان در استفاده از براکت شود. همچنین از براکت‌های نامرئی نیز می‌توان استفاده کرد.
 • از خنده خود نامطمئن هستید سعی کنید روی دیگر جوانب قیافه خود تمرکز کنید. روی لباس جدید یا مدل موی جدید یا آرایش جدید کار کنید.

غذاهای سرد بخورید

غذاهای سرد

غذاهای سرد به شما کمک می‌کند تا با درد براکت‌ها کنار بیایید. خوردنی هایی مانند بستنی و بستی یخی و آبمیوه و ماست یخ زده می‌توانند به صورت موقت درد را از بین ببرند. اگر براکت‌ها شما را اذیت می‌کنند سعی کنید از خوردنی های سرد استفاده کنید. هرچند توچه کنید که در خوردن شکر زیاده روی نکنید. اگر از بستنی برای از بین بردن درد استفاده کرده اید دوباره از آبمیوه های سرد بدون قند استفاده کنید.

از آب نمک برای شستشو استفاده کنید

مقداری از نمک را با آب گرم مخلوط کنید. آن را حدود 30 ثانیه در داخل دهان بچرخانید و بعد به داخل سینک بریزید. برای بعضی افراد شستشو با آب نمک درد داخل دهان را از بین خواهد برد. آب نمک همچنین زخم‌ها و خراشیدگی داخل دهان را درمان خواهد کرد. در نظر داشته باشید که آب نمک برای همه افراد مناسب نیست  و اگر آب نمک شما را اذیت می‌کند از آن استفاده نکنید.

از داروهای ضد درد استفاده کنید

داروهای ضد درد

داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و آکتامینوفن برای تسکین درد ناشی از براکت‌ها مناسب هستند. اگر دهان شما دردناک است از داروهای مسکن استفاده کنید تا به صورت موقت درد کم شود. از مقدار مجاز توصیه شده روی بسته دارو استفاده کنید. اگر از دارویی در حال استفاده هستید از مسئول داروخانه راجع به تداخل این داروها با یکدیگر صحبت کنید.

با متخصص ارتودنسی راجع به با موم صحبت کنید

متخصص ارتودنسی

  زمانی که به دکتر مراجعه می‌کنید تا براکت‌های ارتودنسی را تنظیم کنید از دکتر راجع به موم سوال کنید. متخصص ارتودنسی می‌تواند موم را بین لثه و براکت ها قرار دهد. این کار یک مانع ایجاد می‌کند که درد را آرام می‌کند. اگر احساس درد دارید در قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی درخواست موم کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. متخصص شما می‌تواند به شما موم بدهد تا در خانه استفاده کنید. آن را دور یک توپ دایره ای بپیچید و روی براکت‌ها فشار دهید. این کار را با هر براکتی که شما را اذیت می‌کند انجام دهید و یا روی لب‌ها و لثه ها نیز موم را بمالید.

به آرامی غذا را بجوید

غذا

زمانی که شما ابتدا به براکت‌ها عادت می‌کنید ممکن است غذا خوردن دشوار باشد. ممکن است جویدن غذا و بلعیدن آن کمی چالش برانگیز باشد. آرام جویدن غذا به شما کمک می‌کند تا راحتتر غذا بخورید و همچنین احتمال جراحت و زخم نیز کمتر می‌شود.

 • سعی کنید در تعداد دعات مشخص لقمه را بجوید مانند 10 بار برای هر لقمه
 • تلاش کنید وعده غذا را طولانی‌تر بخورید برای مثال سعی کنید هر وعده غذایی را حدود 20 دقیقه طول دهید.

از غذاهای نرم استفاده کنید

غذاهای نرم

در ابتدا شما باید غذاهای نرم تر را هنگامی که براکت ها را قرار دادید استفاده کنید. غذاهای های سخت به سختی جویده می‌شوند و باعث ایجاد درد می‌شوند. از غذاهایی مانند سیب زمینی له شده، میوه های نرم، سوپ ها و نودل و سایر غذاهایی که به آسانی جویده می‌شوند استفاده کنید. شاید در ابتدا نا امیدکننده باشد اما این کار موقتی است و با گذشت زمان فرد در غذا خوردن راحتتر می‌شود و در نهایت می‌توان از انواع غذاها حتی با داشتن براکت‌ها استفاده کرد.

از خوردن بعضی غذاها اجتناب کنید

از خوردن بعضی غذاها

بعضی از مواد غذایی باید از خوردن آنها‌ اجتناب کرد. بعضی غذاهای چسبنده یا غذاهایی که به سختی جویده می‌شوند. حتی بعد ار اینکه به براکت‌های ارتودنسی عادت کردید باز هم باید از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید:

 • تنقلات چسبنده
 • مواد غذایی با بافت سخت مانند نان شیرینی و سیب
 • بلال
 • تنقلات سخت مانند چوب شور و آجیل
 • بال مرغ، گوشت خشک شده، بال
 • پوسته پیتزا
 • ترشی
 • آدامس بادکنکی

با براکت یا سیم های شکسته ارتودنسی چه کنیم


 

براکت‌های ارتودنسی از فولاد ضدزنگ ساخنه شده اند اگه مواد بسیار مستحکمی هستند. هرچند موادی در داخل براکت‌ها هستند که می توانند بشکنند یا آسیب ببینند. اگر احساس شکستگی در براکت‌ها یا سیم ها را دارید اولین کاری که باید بکنید این است که دقیق کدام قطعه ارتودنسی شکسته است. ممکن است براکت یا سیم گم شده باشد یا براکت و سیم شل شده باشند. یا کش های ارتودنسی و اسپیسر‌ها شل شده باشند.

سیم شکسته، شل شده یا بیرون زده

سیمی که در سرجای خود قرار ندارد یا بیرون زده است باعث ایجاد درد و جراحت در لثه، زبان و سایر قسمتهای دهان خواهد شد. اگر مشکل این مورد است، سیم را از ناحیه با استفاده از انتهای مداد پاک کن یا پنبه دور کنید. اگر نمی‌توانید این کار را بکنید انتهای سیم را با موم بپوشانید و سریعا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

شل شدن براکت ‌ها

براکت‌ها از فلز و سرامیک ساخته شده اند که به هر دادن متصل می‌شوند. از رزین‌های کامپوزیتی برای اتصال این براکت ها به دندان استفاده می‌شود. این رزین ها ممکن است در صورت خوردن و جویدن غذاهای سخت و چسبناک ضعیف شوند یا شکسته شوند که در این صورت براکت‌ها ممکن است شل شوند و لثه و زبان و گونه فشار وارد کنند. در صورتی که براکت‌ها شل شده اند آن را با موم‌های مخصوص بپوشانید تا از ضربه به بقیه قسمت‌های دهان جلوگیری شود و سپس به متخصص ارتودنسی که هر چه سریع تر مراجعه کنید.

کش های ارتودنسی شل شوند

این کش‌ها حلقه های فلزی هستند که به پشت دندان متصل می‌شوند. در صورتی که این کش‌ها شل شوند از جویدن غذا اجتناب کنید و به دکتر متخصص مراجعه کنید. اگر این کش کاملا از سر جای خود خارج شده است. آن را نگه دارید و با خود به پیش متخصص ببرید. شاید لازم باشد کش تعویض شود یا دوباره متصل شود.

شل شدن اسپیسر یا جدا کننده ها

اسپیسر یا جدا کننده ها حلقه های پلاستیکی هستند که بین دندان ها قرار می‌گیرند. از این وسیله برای ایجاد فضای کوچکی برای نصب راحت تر کش های ارتودنسی استفاده می‌شود. این جدا کننده معمولا برای چند روز استفاده می‌شوند. اگر در این چند روز جداکننده ها شل شدند یا از جای خود خارج شدند به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.  این معمولا نشانه آن است که جدا کننده ها وظیفه خود را انجام داده اند و توبت مرحله بعدی درمان است.

به عنوان والدین شما باید با بچه های ناسازگار صبور باشید


قسمت زیاد و مهم درمان ارتودنسی و استفاده از براکت ها سازگار کردن بچه ها است. اگر بچه لحظات سختی را در طول درمان می‌گذراند، شما به عنوان والدین باید او را مدیریت کنید. اگر در تحمیل رژیم غذایی مناسب و برنامه تمیز کردن دندان ها با کودک خود مشکل دارید می‌توانید با دکتر راجع به این موضوع مشورت و بحث کنید.

مطمئن شوید کودک حس کند که باید درد و ناراحتی خود را بیان کند

بدترین چیز در استفاده از براکت‌ها این است که فرد حس کند باید در سکوت درد را تحمل کند. اگر کودک شما توسط براکت ها و سیم ها ضربه خورده یا خراشیده شده شما باید آنرا بدانید. اما اگر کودک شما احساس خود را بیان نکند شما متوجه این موارد نخواهید شد. این اطمینان را حاصل کنید که کودک شما در صورت داشتن درد در دندان و لثه و گونه به شما احساس خود را بیان خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *