کاشت نگین دندان با توجه به رنگ،شکل و اندازه دندان شما انجام می شود

کاشت نگین دندان با توجه به رنگ،شکل و اندازه دندان شما انجام می شود

هنر بدن یا بادی آرت در دنیای مد و فشن محبوبیت روزافزونی پیدا کرده است و آرایش دهان/دندان به همراه تاتو و سوراخ‌کردن بدن بخش مهمی از این هنر به شمار می‌روند. نگین‌های دندان با توجه به منحصربفردی و جذابیتی که دارند قابلیت این را دارند که در دنیای مد چشم‌ها را به خود خیره کنند. استفاده از نگین‌های دندانی با کیفیت بدون ایجاد هیچ دردی خطر عفونت را کاهش داده و یک درخشش تازه به لبخند شما هدیه می‌دهد. دنیای فشن و مد مدام در حال تغییر است و این تغییرات شامل حال دنیای دندانپزشکی نیز می‌شود.

زمانی کار دندانپزشکی صرفا محدود به کاهش درد، ناراحتی بود. اما در حال حاضر زمان با ترکیب فشن با دندانپزشکی به آن جهتی تازه داده است. زیبایی‌شناسی در حوزه دندانپزشکی توجه عموم را به خود جلب کرده است و باعث ایجاد نوآوری‌های زیادی در این زمینه شده است. در حال حاضر افراد از استفاده از نگین دندان، حلقه‎‌های دندان و حتی گریل‌های دندانی به عنوان آخرین مد روز استقبال می‌کنند.

استفاده اززیورآلات دندانی در همه گروه‌های سنی اهمیت و محبوبیت ویژه‌ای و روزافزونی کسب کرده است. در دنیای جدید، هر کسی استایل منحصربفردی را برای خود و اطرافیان می‌آفریند. دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تزئینات دندان چیست؟


تزئینات دندان چیست؟

کارگذاشتن نگین دندان یک روش زیبایی دندان است که در آن سنگ‎‌های تزئینی مانند الماس، یاقوت و زمرد برای ایجاد تلالو در دندان‌ها و همراهی با مد روز روی سطح دندان کارگذاشته می‌شوند. یکی از آخرین و به روزترین مدهای روز موجود در بازار نگین‌های دندان هستند که توجه همه را به خود جلب می‌کنند. نگین‌های موجود در بازار در رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند. نگین‌دندان یک سنگ براق کوچک است که با استفاده از چسب به سطح دندان متصل می‌شود.برخی افراد برای تزئین دندان، گریل را انتخاب می‌کنند. گریل یک پوشش تزئینی است که روی دندان‌های جلویی فرد جا می‌افتد.

انواع تزئینات  دندان


تزئینات دندان شامل انواع مختلفی از جمله نگین‌های دندانی، تاتوها، تزئینات دندانی موقت و بسیاری موارد دیگر است.

نگین‌های دندان

اغلب اوقات نگین دندان ازجنس نوعی کریستال است که روی یک فویل آلومینیومی نصب شده است. این کار باعث ایجاد یک تلالو و درخشش در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف نگین می‌شود. نگین‌ها در اشکال مختلفی مانند سنگ‎‌های قیمتی از جنس طلای سفید و زرد ، شماره‌ها و حروف طلایی با روکش طلایی و یا با  سنگ‌های قیمتی واقعی به بازار عرضه می‌شوند. به علاوه کریستال‌های شیشه‌ای در رنگ‌های متنوع به رنگ الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود، زمرد سبز،  کریستال‌های صورتی رنگ و غیره در بازار وجود دارند.

اسکایس و یاقوت کبود نیز در ساخت نگین‌های دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسکایس شفاف است و در رنگ‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود. یاقوت کبود در دو رنگ آبی و سفید وجود دارد. نسبت به یاقوت اسکایس تلالو بیشتری دارد. کریستال‌های مخصوص برند سواروفسکی نیز برای کاربردهای تزئینی در دندانپزشکی عالی هستند. این نگین‌ها به راحتی و بدون آسیب به دندان چسبانده و جدا می‌شوند.

کارگذاشتن نگین روی دندان یک روش بیخطر و غیرتهاجمی است که نیاز به هیچونه پیش‌آماده‌سازی ندارد و 15-10 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. نگین می‌تواند به راحتی روی مینای آسیب‌دیده یا لکه رنگی روی دندان قرار گیرد. کریستال‌های شیشه‌ای کوچک از طریق چسب مخصوصی که از پوسیدگی دندان پیشگیری می‌کند در محل چسبانده می‌شوند. دکتر منتظری دندانپزشک زیبایی در تهران می گوید: ” براساس تجربه ما نگین دندان قطعا به مدت 6 ماه و یا حتی چند سال باقی می ماند، اما بدون مراقبت مناسب دندانپزشکی از نگین روی دندان استفاده نکنید، زیرا ممکن است سنگها دندان را سائیده و به مینای دندان آسیب بزنند و باعث پوسیدگی آن شوند.”

رینگ‌های دندان

در تزئین دندان از رینگ‌های دندان هم استفاده می‌شود. در کارگذاشتن رینگ‌های دندان یک سوراخ در دندان پیش ایجاد می‌شود و حلقه‌ای از داخل این سوراخ عبور داده می‌شود. دندان‌هایی که بیشتر حلقه‌گذاری می‌شوند دندان‌های پیش مرکزی فک بالا هستند و اندازه سوراخ به ضخامت حلقه انتخاب شده بستگی دارد. محل سوراخ باید به نرمی جلا داده شود. قطر رینگ باید طوری انتخاب شود که در صورت استفاده از سایر تزئینات دندان تداخلی به وجود نیاید. رینگ‌ها دندان‌های پیش را در مرکز به هم متصل می‌کنند یا اینکه یک دندان پیش را به دندان در مرکز را به دندان کناری متصل می‌کنند.

تاتوی دندان

در تاتوی دندان، متخصصین طراحی‌های تزئینی را روی دندان فرد انجام می‌دهند. تاتوهای دندان طراحی‌های ویژه‌ای هستند که پیش از کارگذاری روکش‌های دندان روی آنها پیاده می‌شوند. این تاتوها در رنگ‌ها، طرح‌ها و سبک‌های مختلف آماده می‌شوند. برای اینکار، دندانپزشک یک قالب می‌سازد و آن را برای هنرمندان متخصص میفرستد. سپس طرح آماده شده به دندان طبیعی فرد چسبانده می‌شود.

نگین‌های دندانی  موقت

نگین‌های دندانی موقت یک ترند در دنیای مد هستند. سنگ‌ها روی میکروپوستی که شفافیت شیشه نامرئی را دارد سوار شده و به جای اینکه مستقیما روی دندان متصل شوند داخل آن جا می‌افتند. برای این کار نیاز به هیچ کنده‌کاری و پیش‌آماده‌سازی نیست. میکروپوست در آزمایشگاه ساخته شده و سنگ‌های زینتی روی آن متصل می‌شود. اینکار هیچ خطری برای دهان ندارد و به بافت نرم و دندان‌ها صدمه نمی‌زند.

سنگ‌های زینتی در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارند. این نگین‌های دندانی موقت می‌توانند توسط بیمار برداشته شده و در مواقع لزوم سرجای خود برگردانده شوند.

گریل‌های دندان

گریل‌های دندان

گریل‌های دندان نسبت به نگین‌های دندان حالت تزئینی بیشتری دارند. بیشتر ستاره‌های سینما و خواننده‌های رپ از گریل استفاده می‌کنند. این گریل‌ها از فلزاتی مانند طلا ساخته می‌شوند و می‌توان آنها را با سنگ‌های زینتی تزئین کرد. این گریل‌ها روی همه بخش جلویی دندان‌ها را می‌پوشاند و جنس آن، موقعیت قرارگیری و طراحی آن برای هر فرد منحصربفرد است و باید به دقت انتخاب شود.

روش کاشت نگین دندان


روش کاشت نگین دندان

جاانداختن نگین دندان ساده است و از 15-10 دقیقه تا حداکثر یک ساعت طول می‌کشد. اما برای دندان‌های سالم یا ترک‌خورده، لک برداشته یا سوراخ از آنجا که ابتدا باید این مشکلات رفع شود بیشتر طول می‌کشد. برای دندان‌هایی که وضعیت خوبی دارند نگین‌ها با چسب مخصوص به محل چسبانیده می‌شوند. نیاز به سوراخ کردن، تراشیدن یا هیچ کار دیگری نیست.

 • ابتدا دندان با خمیر فاقد فلوراید تمیز می‌شود. دندان‌ها خشک شده و محل قرارگیری نگین روی دندان با اسید فسفریک ۳۷٪ برای حدود ۲۰-۳۰ ثانیه برای افزایش چسبندگی آغشته می‌شود. به دندان نور تابانده می‌شود و دندان‌ها شسته شده و به مدت 10 ثانیه با جریان هوا خشک می‌شوند.
 • مقداری کمی از کامپوزیت روی سطح دندان گذاشته می‌شود و نگین در محل قرار داده می‌شود. دندانپزشک به بیمار اجازه می‌دهد تا موقعیت نگین را در آینه تنظیم کند. سپس با انجام نوردرمانی به مدت چند ثانیه از کناره‌ها کامپوزیت سخت می‌شود. این کار تنها چند دقیقه طول می‌کشد.
 • اگر نگین موقت است، با استفاده از یک براکت ارتودنسی برداشته می‌شود و آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌شود. پس از برداشتن نگین محل باید برای برداشتن مواد باقیمانده جلا داده شود.
 • دندانپزشک از یک جلادهنده پلاستیکی برای تمیز کردن محل استفاده می‌کند. سپس برای اطمینان از ترمیم مینای دندان دندان تحت درمان موضعی فلوراید قرار می‌گیرد. در این کار نیازی به سوراخ کردن و آسیب به دندان نیست و در عین حال با این چند مرحله ساده یک لبخند جذاب‌تر و با تلالو بیشتر به شما هدیه داده می‌شود.

عوارض مرتبط با نگین دندان

محققان نشان داده‌اند که در حالیکه  کار گذاشتن نگین دندان یک روش بدون درد و غیرتهاجمی است برای برخی افراد ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد.

 • بیشتر افراد از کارگذاشتن نگین دندان برای افزایش زیبایی ظاهری و اعتماد به نفس و خودباوری خود بهره می‌برند. اما برای افراد دچار آلرژی و آسیب مزمن مانند شکستگی دندان می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. چرا که ممکن است محل اتصال نگین محل مناسبی برای تجمع پلاک شود.
 • افراد با پوسیدگی وسیع در دندان نیز بهتر است از کارگذاشتن نگین اجتناب کنند چرا که این کار باعث ایجاد نقص دائمی در دندانها و نواحی مستعد پوسیدگی می‌شود. به علاوه التهاب لثه و حساسیت به فلزات و الماس‌ها برخی دیگر از عوارض مهم مرتبط با کاشت نگین هستند. به علاوه نگین‌های موقت باعث فرسایش دندان و گریل‌ها می‌شوند و تمیز کردن محل آنها دشوار است.
 • برای از بین بردن این مشکلات، افراد باید چند نکته را مد نظر داشته باشند. سنگ‌های زینتی و حکاکی با استفاده از مواد شیمیایی قوی نباید همزمان استفاده شود.
 • کاشت نگین نیاز به ایجاد هیچ تغییری ندارد و نگین بهتر است طوری چسبانده شود که عملکرد لب دچار مشکل نشود. وجود نگین هیچ اثر منفی روی بهداشت دهان و دندان ندارد اما بهتر است بلافاصله پس از کارگذاشتن نگین از مسواک برقی استفاده نشود.
 • پیامدهای کاشت نگین و سایر تزئینات دندان روی سلامت باید به دقت مد نظر گرفته شود. باید احتیاط‌های لازم در پیش گرفته شود و احتمال صدمه به دندان به دلیل کارگذاشتن نگین به حداقل برسد.
 • کسانی که می‌خواهند یک لبخند درخشان و در عین حال دندان‌هایی سالم داشته باشند بهتر است با یک دندانپزشک ملاقات کرده و از این تزئینات خیره‌کننده برای زیباکردن دندان‌های خود استفاده کنند.
 • هر روزه پیشرفت‌ها و ترندهای جدید در زمینه دندانپزشکی این حوزه را روز به روز پیچیده‌تر و گسترده‌تر می‌کند. در کاشت نگین دندان اگر یک متخصص انجام کار را به عهده بگیرد فرد بدون تجربه هیچ درد، عفونت، سوراخ کردن یا به عبارتی وارد شدن کوچکترین آسیب به دندان می‌تواند مطابق با آخرین مد عمل کند. افزودن جذابیت و درخشش بیشتر به لبخند اشتیاق بیشتری در فرد برای انجام این کار به وجود می‌آورد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *