12 فواید و عوارض روکش دندان :{روکش محافظی برای دندان های شما}

وقتی که پوسیدگی گسترده سلامت دراز مدت دندان را تهدید کند، برای حفاظت از دندان آسیب دیده باید از تاج استفاده کرد. بریج‌ها نیز هنگامی استفاده می‌شوند که شخص یک یا چند دندان را از دست داده باشد. برای نصب تاج معمولاً نیاز به تراشیدن دندان طبیعی است. (درمان کانال ریشه دندان نیز در برخی موقعیت‌های خارج انجام می‌گیرد).

چگونه می‌توان تشخیص داد که تاج‌های دندان برای شخص مناسب است؟


تاج دندانی می‌تواند زیبایی لبخند شما را بطرز چشمگیری افزایش دهد، همچنین این روکش‌ها استقامت و حفاظت را از دندان‌های ضعیف و آسیب دیده فراهم می‌کند. دندانپزشک استفاده از روکش دندان را تجویز خواهد کرد اگر:

 • دندان شما شدیداً تغییر رنگ داده و احتمال اینکه به خوبی به سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها جواب دهد بسیار کم باشد
 • دندانتان بد شکل شده یا بطرز نامتناسبی کوچک شده باشد
 • دندانتان شکسته یا لب‌پر شده باشد
 • دندان شما نیاز به حمایت و استقامت اضافی دارد
 • دندانتان شدیداً پوسیده یا به شکل دیگری آسیب دیده باشد
 • نمی‌توانید به راحتی غذایتان را بجویید
 • بایت شما به خوبی تراز نیست
 • سطح جویدنی دندان بخاطر دندان قروچه (براکسیسم) ساییده شده باشد
 • آسیب وارده به دندان شما بیش از اندازه‌ای ست که بتواند پر کردن، اینله و انله را تحمل کند
 • تحت تراپی کانال ریشه دندان قرار گرفته‌اید و حالا باید از مابقی ساختار دندان محافظت شود
 • می‌خواهید یکی از دندان‌های افتاده خود را با ایمپلنت دندانی تعویض کنید

یک کاندید مناسب برای روکش دندانی باید لثه‌های سالمی داشته باشد، زیرا این ترمیم‌ها در کنار قسمت باقیمانده سالم دندان یا ایمپلنت دندانی برای فراهم کردن یک حمایت خوب از روکش کار می‌کند. “ایمپلنت‌های دندان برای نگه داری پروتزهای دندانی، از جمله روکش، بریج و دندان مصنوعی، داخل استخوان فک با پست تیتانیوم به هم جوش می‌خورند. ایمپلنت‌های دندانی روی قسمت‌هایی از دندان که غالبا دیده نمی‌شوند قرار می‌گیرند. هنگامی که ایمپلنت با استخوان ادغام شد، می‌توان با گزینه‌های مختلف دندانی که شامل روکش تک، بریج کوچک یا بزرگ یا یک دندان مصنوعی متحرک است، دندان عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.” [dentalimplantclinic.ir]

 مزایای استفاده از روکش دندانی چیست؟


مزایای روکش دندانی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

مزایای زیبایی

علاوه بر ترمیم دندان، بسیاری از روکش‌های دندانی ظاهری زیبا را برای شخص به ارمغان می‌آورند. مشخص است که روکش‌های از جنس فولاد ضد زنگ و فلزی ظاهری واضح درون دهان دارند، ولی روکش‌های همرنگ دندان می‌توانند از لحاظ ظاهری نیز بهبودی آنی‌ای از لحاظ زیبایی در شخص بدهد. در حقیقت، برخی دندانپزشکان از روکش‌های دندان بعنوان یک درمان زیبایی برای دندان‌ها استفاده می‌کنند. مزایای زیبایی روکش‌ها عبارتند از:

 • این روکش‌ها به لبخند شما تعادل و تقارن طبیعی می‌بخشند، مخصوصاً اگر دندانتان کاملاً مشخص باشد یا به شدت آسیب دیده باشد.
 • روکش‌های دندانی می‌توانند بصورت آنی دندان را سفید و صاف کنند، زیرا این روکش‌ها می‌توانند هرگونه نقیصه را برطرف نمایند. علاوه بر این، ماده پروسلین معمولاً در برابر لکه مقاوم است، همین مسئله با مراقبت مناسب باعث جلوگیری از تغییر رنگ دندان در آینده خواهد شد.
 • اکثر روکش‌های همرنگ دندان بادوام بوده و خطر شکستن یا لب‌پر شدن در آینده را به جداقل کاهش می‌دهند، البته به مواد استفاده شده در آن نیز بستگی دارد.
 • روکش‌ها و بریج‌های تحت حمایت ایمپلنت  اغلب اوقات ظاهر بهتری را نسبت به ترمیم‌های قدیمی برای دندان‌های از دست رفته دارند زیرا احتمال تغییر مکان آنها کمتر است و رفتار آنها بیشتر شبیه دندان‌های طبیعی فرد است، زیرا به یک ریشه مصنوعی متصل هستند.
 • این ترمیم‌ها می‌توانند از خجالت کشیدن شما یا منفعل شدن در جمع بخاطر لبخندتان جلوگیری کرده و همچنین سلامت دندانی شما را بهبود بخشند.

مزایای سلامتی دهان

روکش دندانی، دندان آسیب دیده را تقویت کرده و از آسیب دیدن بیشتر آن جلوگیری می‌کنند و از این طریق سلامت کلی دهان شما را بهبود می‌بخشند. مزایای روکش‌های دندان برای سلامتی دهان عبارتند از:

 • تسکین ناراحتی: همراه با درمان مقدماتی، گذاشتن روکش دندان می‌تواند باعث تسکین علائم آزار دهنده مصدومیت دندان شود، مثل حساسیت، دندان‌درد، التهاب، هالیتوز (بدبویی دهان)، تب یا حتی آبسه دندان (جوش‌های پر از چرک)
 • افزایش توانایی جویدن: اگرچه روکش‌ها برای جویدن غذاهای سفت یا بیش از حد چسبناک ساخته نشده‌اند ولی می‌توانند توانایی بیمار برای جویدن غذا را بهبود ببخشند.
 • افزایش حمایت: اگر دندان برای مدتی طولانی متحمل آسیب باشد، ولی ساختار سالم دندان بقدری نیست که بتواند بعنوان پایه از آن حمایت کند، می‌توان از روکش دندانی برای بیماران استفاده کرد تا بعنوان جایگزینی برای کشیدن دندان یا جابجا کردن آن با ایمپلنت دندانی استفاده کرد.
 • ترمیم بایت نامناسب: دندان‌های افتاده یا بدشکل می‌تواند تعادل بایت را برهم بزند، که منجر به اختلال مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ شود، عارضه‌‌ای که می‌تواند باعث تسریع پوسیدگی دندان، سردرد و درد عمومی و ناراحتی شود. حفظ بایت مناسب و متعادل بسیار برای سلامت شما ضروری است و روکش‌های دندانی می‌توانند به شما کمک کنند تا دندان‌های ردیف بالا و پایین شما به خوبی و راحت روی هم قرار بگیرند. اگر روکش دقیقاً طبق محاسبات پزشک ساخته شود، دندان‌های بالا و پایین شما حتماً بطور مناسبی رو هم چفت می‌شود و فشار ناشی از بایت به صورت متوازن در تمام سطح فک پخش می‌شود.
 • کاهش پوسیدگی سایر دندان‌ها: داشتن یک دندان ضعیف‌تر بخشی از فشار ناشی از جویدن را به دندان‌های مجاور منتقل می‌کند و آن دندان‌ها را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد. علاوه بر این، پوسیدگی یا عفونت درمان نشده نیز می‌تواند به سایر دندان‌ها گسترش یابد، به همین خاطر درمان این مشکلات و تکمیل درمان با روکش دندانی می‌تواند مانع از بروز چنین مشکلی شود.
 • استخوان‌های فک قدرتمندتر: روکش‌هایی که با حمایت ایمپلنت برای جایگزینی دندان کار گذاشته می‌شوند غالباً به پیشگیری از فرسودگی استخوان فک کمک می‌کنند، روکش‌ها این کار را از طریق ریشه دندان مصنوعی از جنس سرامیک یا تیتانیوم انجام می‌دهند.
 • بهداشت ساده‌تر دهان: اگرچه روکش‌های دندانی نیازمند مراقبت‌های ویژه دندانی هستند تا به خوبی از آنها محاافظت شود، ولی نظافت آنها از نظافت دندان‌های شکسته، پوسیده یا عفونت زده راحت‌تر است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راحت‌تر، به سلامت عمومی دهان شما کمک می‌کند.

ممکن است بر حسب تشخیص و شرایط خاص خود، از روکش‌های دندانی‌تان مزایای سلامت دهانی بیشتری را تجربه کنید.

خطرات روکش دندان چیست؟


احتمال عوارض این درمان را می‌توان با مجرب به یک دندانپزشک مجرب و متخصص به طرز قابل توجهی کاهش داد. البته این احتمالات بسیار پایین است ولی عوارض زیر می‌تواند به وجود آید:

آسیب عصبی

آماده‌سازی دندان می‌تواند منجر به آسیب عصبی شود اگر سطح دندان سوراخ شده یا بیش از اندازه نازک ساخته شود. در این شرایط، باید تراپی کانال ریشه دندان یا عصب‌کُشی کامل دندان را انجام داد پیش از آنکه روکش دندانی نصب شود.

افزایش حساسیت

تعویض دندان می‌تواند باعث افزایش در حساسیت دندان نسبت به سرما و گرما شود. بیماران می‌توانند از خمیردندان‌های مخصوصی استفاده کنند تا این اثرات را کاهش دهند. هرچند، اگر حساسیت دندان شما ناشی از پوشیده نشدن ریشه بدون پوشش با روکشی باشد که بیش از اندازه کوتاه است، دندانپزشک باید روکش را به گونه‌ای اصلاح کند که از دندان شما محافظت نماید.

پوسیدگی دندان

اگر دندان پیش از کار گذاشتن روکش به خوبی مهر و موم نشود، پوسیدگی‌های بیشتری می‌تواند رخ دهد. باید به خاطر داشته باشید که روکش دندانی قرار نیست تا آخر عمر دوام داشته باشند، به همین خاطر دندانپزشک باید دائماً دندان زیر روکش را بررسی کند تا پوسیدگی و سایر مشکلات رخ ندهد.

عفونت دندانی یا لثه‌ای

اگر روکش بیش از اندازه بلند، کوتاه، نازک یا پهن باشد، ممکن است چین خوردگی‌هایی در لثه شما بوجود آید که باکتری‌ها در آن تجمع کنند. در صورت عدم درمان، این عفونت باکتریال می‌تواند سلامت دندان شما را به خطر بیاندازد.

جابجایی روکش

روکشی که به خوبی جا نیفتاده باشد یا روکشی که در معرض فشار بیش از حد ناشی از جویدن قرار داشته باشد می‌تواند از جای خود خارج شده و حتی از دندان دربیاید. این مسئله می‌تواند ناراحت کننده و هزینه‌برباشد، زیرا با افتادن روکش دندان ضعیف‌تر زیر آن بدون پوشش می‌ماند. اگر این اتفاق برای روکش شما افتاد، بلافاصله با دندانپزشک خود برای گرفتن یک نوبت اضطراری تماس بگیرید.

نصب روکش دندان چه مدت طول می‌کشد؟


اندازه کردن روکش حداقل به دو مراجعه به مطب دندانپزشکی نیاز دارد. در ابتدا، دندانپزشک پوسیدگی را برطرف می‌کند، دندان را شکل می‌دهد و روکش موقتی را روی آن اندازه می‌کند که یا از جنس پلاستیک است یا از جنس فلز. در مراجعه بعدی، پزشک روکش موقتی را برداشته و سپس روکش دائمی را تنظیم و نصب می‌کند. در آخر، روکش را در جای خود چسب می‌زنند و شما دندانی زیبا و جدید خواهید داشت.

آیا نصب روکش دندان درد دارد؟


اکثر بیماران تنها به بی‌حسی موضعی نیاز دارند تا درحین فرآیند آماده‌سازی، شکل‌دهی و نصب روکش راحت باشند. دندان‌درد و حساسیت پس از این فرآیندها معمولاً خفیف است، ولی می‌تواند با مصرف داروهای مسکّن تجویزی تسکین داده شوند. درد شدید ناشی از روکش دندان نشانه‌ای از عوارض جدی‌تر آن است که باید توسط دندانپزشک شما برطرف شود.

ضخامت روکش دندانی چقدر است؟


ابعاد روکش دندان عمدتاً به موادی که دندانپزشکان استفاده می‌کنند بستگی دارد. به طور کلی، ضخامت روکش می‌تواند از نیم تا دو میلیمتر در پهلوها و حداقل یک و نیم میلیمتر در سطح جویدنی دندان متغیر باشد. روکش‌های فلزی معمولاً نازک‌تر از روکش‌های پروسلین هستند. شاید نیاز باشد تا روکش‌های دندان ضخیم‌تر یا نازک‌تر ساخته شوند تا آسیب خاصی از دندان یا عوارض ناشی از درمان را اصلاح کند.

آیا روکش دندان تفاوتی با سایر دندان‌ها دارد؟


اگر بخواهید از روکش‌های فلزی استفاده کنید، به راحتی می‌توان آن را با دندان‌های دیگر تمیز داد. ولی روکش‌های همرنگ دندان غالباً به گونه‌ای ساخته می‌شوند که ظاهری غیرقابل تشخیص از دندان‌های دیگر شما داشته باشند، مخصوصاً از یک فاصله دور. شاید روکش دندانی اندک احساسی متفاوت با دیگر دندان‌های طبیعی داخل دهان به شما بدهد، مخصوصاً اگر به خوبی پولیش نشده یا کاملاً تنظیم نباشد. اگر روکش شما را اذیت می‌کند، با دندانپزشک خود در مورد نحوه بهبود شکل و بافت آن صحبت کنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *